V Řevnicích u Prahy se rozhořel spor o vedení tamní základní školy

V Řevnicích u Prahy se vyostřuje spor o školu a její vedení. Přou se mezi sebou ředitelka školy a představitelé města. Radnice ředitelce vytýká odchod zhruba dvacítky učitelů a špatnou komunikaci. Na jaře proto vyhlásí konkurz a pokusí se vybrat nové vedení školy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školní třída | Foto: Lukáš Milota

Štěpánka Rajchlová vede zdejší základní školu od roku 2008. Všechny připomínky města odmítá a označuje je za prostou snahu zbavit se jí.

„Všechny výroky, které jsou na mou osobu v tomto smyslu směrovány, mají tuto vypovídací hodnotu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O sporu mluvil Pavel Pavlas

Navíc školu před lety podle vlastních slov zachránila před krachem.

„Dlužili jsme 370 000 Sokolu za nájem, v pokladně chybělo 300 000, na mzdy nám chyběl milion, Situace byla velmi krizová, podařilo se ji vyřešit. Úplně oddlužená škola je od roku 2011, kdy jsme doplatili splátky Sokolu.“

Chování paní ředitelky rozdělilo rodiče na dva tábory. Jedni ji kritizují, někdo chválí. To samé se dá říct i o zdejších zastupitelích. Na stranu ředitelky se postavil nezávislý zastupitel Tomáš Smrčka. Podle něho se zvýšil počet žáků za působení současné paní ředitelky ze zhruba 300 na 450:

„Ta škola vykazuje trvale pět let pozitivní nárůst. Jak do kvality, tak kvantity.“

Podle něj by za sporem mohly stát i osobní zájmy jedné z radních. Její manžel údajně vlastní společnost na dodávání jídla do škol. Na červnovém jednání zastupitelů měl navrhnout, aby se ze školní jídelny stala jen výdejna jídla.

Vedení školy stejně jako vedoucí školní jídelny Marie Petrová změnu jednoznačně odmítly. Zejména proto, že by o práci přišlo několik kuchařek a utrpěla by kvalita jídla:

„Protože jakákoli další manipulace s jídlem je vždycky na škodu.“

Starosta Řevnic Libor Kvasnička tuto spekulaci označil za obyčejný drb. Naopak jednání paní ředitelky označil za problémové:

„Podle našeho názoru jsou tam problémy ve vztahu zřizovatel – zřizovatelská organizace. V podstatě manažerského typu. Řešíme stížnosti rodičů, které by se podle našeho názoru měly řešit v rámci školy. Běžné provozní věci se řeší přes místní média, což není v pořádku.“

Město vyhlásí konkurz na nového ředitele na jaře. To, že by mohl být zmanipulovaný, odmítá:

„Konkurzní komise je složená z různých lidí, jsou tam především profesionálové.“

To, jestli křik žáků vystřídá smutek a ticho, bude jasné zhruba za dva měsíce.

Pavel Pavlas, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme