V říčce Vrchlici v okolí Kutné Hory uhynuly stovky raků, příčina se vyšetřuje

Česká inspekce životního prostředí se zabývá úhynem několika stovek raků v říčce Vrchlici v okolí Kutné Hory. Ochránci přírody našli ve vodě těla chráněných raků říčních, kteří v Česku patří ke kriticky ohroženým druhům. Smutné je, že mrtvé raky viděly mezi prvními děti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rak říční

Rak říční | Foto: The Cook´s Thesaurus

Školáci přišli pomoci s úklidem břehů říčky Vrchlice, která protéká kutnohorským údolím a blízkým okolím města a patří k oblíbeným výletním cílům. Dospělí ochránci přírody chtěli dětem ukázat raka říčního, objevili však samé mrtvé korýše.

Uhynulých raků bylo několik stovek. Při úklidové akci údolí prošli dobrovolníci proti proudu Vrchlice asi půl kilometrový úsek. První živé raky zpozorovali až nedaleko obce Poličany.

Zajímavé je, že ostatním vodním živočichům, hlavně rybám se nic nestalo. Uhynuli opravdu jen citliví a kriticky ohrožení raci říční. Možností, co jejich úhyn způsobilo, je několik.

Déšť mohl spláchnout do řeky třeba nečistoty ze silnice nebo z polí. Do Vrchlice mohl taky někdo vypustit septik. Úplně vyloučit se ale nedá ani račí mor, nebezpečné onemocnění, které mohlo živočichy zabít.

Rak říční je sladkovodní korýš. Dorůstá délky až 25 cm. Žije v tekoucí vodě a je velmi citlivý na její znečištění. Dožívá se 15 až 20 let.

Pracovníci České inspekce životního prostředí samozřejmě odebrali vzorky vody i zvířat a nyní se čeká na výsledky. Ty mohou být k dispozici za týden i za několik měsíců. Záleží, jak rychle vzorky vyhodnotí v laboratoři.

Jisté je, že pokud šetření ukáže na pochybení člověka, nebude snadné viníka masivního úhynu raků vypátrat.

Michal Trnka, Kateřina Havránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme