V Rotavě na Sokolovsku platí zákaz stání i pro chodce

Zákaz stání platí nejenom pro auta, ale v některých obcích i pro lidi. K takovému zákazu není zapotřebí parlament a jeho zákony, stačí k tomu vyhláška obecního zastupitelstva. Vítejte v Rotavě na Sokolovsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlídky novojičínské městské policie stále procházejí zaplavenými místy, aby zabránily případnému rabování. | Foto: Josef Gabzdyl

Zastupitelé zakázali sedět, stát a chodit po obrubnících nebo se opírat o betonové koše v obecním majetku. Vyhláška má zabránit škodlivým činnostem občanů, kteří narušují veřejný pořádek.

Rotava se inspirovala Litvínovem, kde podobná vyhláška platí rok. Rozdíl je v tom, že Litvínov má 27 tisíc lidí, kdežto Rotava je s tři a půl tisíci obyvateli spíš vesnice než město.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zblízka Zákaz stání v Rotavě.mp3

Podzimním sluncem zalitá ulice, která se jmenuje Sídliště, působí zvláštně. Před vchodem do paneláku stojí hlouček lidí, nikdo nesedí. Je to zakázané.

"V létě je to na pytel. Když si sednete na schody, hned přijede Městská policie a hrozí pokutou." říká důchodce Petr Hudeček, který v Rotavě bydlí 45 let.

Diskutuje se sousedy, mezi kterými je Miroslav Oláh, muž o dvě generace mladší. V Rotavě vyrostl a o smyslu vyhlášky nepochybuje: "To je zavedené proti Romům. Určitě. Rušení nočního klidu hodí na Cikány, a je vymalováno."

Na vyhlášku doplatila i starostka

Perličkou je, že na vyhlášku si naběhla i starostka obce. To sice ještě nebyla ve funkci, ale když si chtěla v parném dni sednout před obchodem, hned u ní byli městští strážníci.

"Tak jsem si uvědomila, že holt tady a teď odpočívat nemůžu, a bylo. Nijak se mě to nedotklo," říká starostka.

Ivana Kalátová je ve funkci starostky teprve druhý měsíc. Má k ruce čtyři strážníky, kteří dodržování vyhlášky kolem obchodů a v několika ulicích vynucují.

I když ke stařenkám jsou shovívavější a pokutu nedávají. "Nejdřív se snaží strážníci domluvit. Vyhlášku vítám, třeba ubylo rušení nočního klidu," vysvětluje starostka.

Rotavská vyhláška je průkopnická v tom, že zakazuje lidem i stání na obrubníku nebo palisádě v pomyslném centru před Městským úřadem. Jinak je věrnou kopií litvínovské vyhlášky.

1. náměstek ministra spravedlnosti: Vyhláška je na hranici zákona

Navrhnul ji tehdejší starosta Litvínova a současný 1. náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák. "Chtěli jsme zavést pořádek v místech, kam nesahají zákony," uvedl Volák pro Radiožurnál.

Daniel Volák připouští, že vyhláška je na hraně zákonnosti, ale občané ani ministerstvo vnitra ji nenapadli. "Kde není žalobce, není soudce," myslí si náměstek.

Zákonnost nebo ústavnost vyhlášky nikdo neposuzoval a tak zastupitelé mohou dál zakazovat lidem posedávat nebo stát v každé české obci.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme