V severočeských Čížkovicích začnou se spalováním kalů z Ostravska

Cementářskou pec v Čížkovicích na Litoměřicku bude vyhřívat palivo z ropných kalů z Ostravska. Zvolený způsob svozu, uskladnění a likvidace tohoto druhu nebezpečného odpadu vyvolal v dotčených místech na severu Čech už na podzim vlnu nevole. Cementáři i teď tvrdí, že spalování neohrozí prostředí, ani zdraví lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cementářská pec, ve které se spálí ostravské kaly | Foto: Miroslav Zimmer

Opírají se o výsledky mimořádné spalovací zkoušky, která za účasti zástupců veřejnosti proběhla v cementárně loni v listopadu, připomíná za cementáře Jan Votava:

„Při spoluspalování těchto ropných zbytků nedochází k překračování emisních limitů EU, které máme jako součást našeho integrovaného povolení.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Osud ostravských kalů sleduje na Litoměřicku redaktor Miroslav Zimmer.mp3

Po dvouměsíční odstávce dnes najíždí cementárna do normálního provozu. Palivo vzniklé z ostravských ropných kalů, začnou cementáři v poměru 15 procent přidávat do směsi paliv od příštího týdne.

„Palivo Geobal 4 je momentálně bezpečně uloženo na skládce v Růžodolu u Litvínova. Do cementárny se bude dovážet průběžně, podle potřeb výroby,“ upřesňuje Milena Hucanová.

Postupné spalování potrvá v Čížkovicích pět až šest let. Odpůrci svozu a způsobu likvidace kalů v čele s Liborem Pisklákem z litoměřické iniciativy Proti kalům nejsou s řešením v žádném případě spokojeni.

Jejich stížnost putovala na Evropskou komisi do Bruselu, chystají dokonce i trestní oznámení. Pro ně to vše je výsledek mafiánského provázání politiky s byznysem a odpadovou lobby.

„Postupujeme po právní stránce a bedlivě teď sledujeme, co se bude dít se zbytkem kalu v Ostravě. V momentě, kdy se dozvíme, že by opět směřovaly sem, tak budeme protestovat - a velmi masivně."


Zvětšit mapu

Miroslav Zimmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme