V Suchdole skončila evakuace obyvatel. V rezidenci se další výbušniny nenašly

Policisté už umožnili vrátit se evakuovaným obyvatelům pražského Suchdola do svých domovů. Pryč museli kvůli výbuchu v bytě palestinského velvyslance Džamála al Džamala, který svým zraněním podlehl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie doporučila obyvatelům v sousedství rezidence palestinského velvyslance krátkodobou evakuaci | Zdroj: ČTK

Autobusy do Suchdola poslal pražský dopravní podnik.„Dopravní podnik v souvislosti s výbuchem v Suchdole nasadil dva autobusy, určené pro evakuaci zdejších obyvatel,“ potvrzuje mluvčí podniku Aneta Řehková.

Evakuace obyvatel se týkala pouze lidí z několika domů, které jsou v těsném okolí rezidence palestinského velvyslance. Podle primátora Tomáše Hudečka se týká evakuace přibližně desítky lidí.

„Z okolí uzavřeného objektu byli evakuováni obyvatelé, o které se starala Městská část Praha-Suchdol. Pokud bude třeba, hlavní město Praha poskytne veškerou pomoc, o kterou bude požádáno,“ uvedl pražský primátor Tomáš Hudeček a pokračoval:

Přehrát

00:00 / 00:00

O evakuaci Suchdola mluví pražský primátor Tomáš Hudeček

„Situaci dále monitorujeme, sešli jsme se v rámci pracovní skupiny odboru krizového řízení.“

Důvodem přesunu části obyvatel do bezpečí byl možný nález výbušnin, který se ale nakonec nepotvrdil.

„Samozřejmě jsme se nezaměřili jenom na prostory, kde došlo k výbuchu, ale i na okolní budovy, které sousedí s touto rezidencí. Našli jsme tam ještě jeden trezor, který potřebujeme prohlédnout, proto jsme preventivně zahájili krátkodobou, dejme tomu hodinovou evakuaci zhruba 51 lidí z okolí,“ vysvětlil policejní prezident Martin Červíček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důvod evakuace vysvětlil policejní prezident Martin Červíček

Pyrotechnici trezor prohlédli a žádnou výbušninu nenašli. Do svých domovů se tak mohli vrátit evakuovaní obyvatelé. Jejich dočasná nepřítomnost doma trvala přibližně hodinu.

Odborníci na výbušniny nyní předají výsledky své práce kriminalistům, kteří budou pracovat celou noc, aby mohl být stanoven oficiální závěr. Ulice Internacionální bude i nadále neprůjezdná pro řidiče.

Magistrát bude podle primátora Tomáše Hudečka požadovat stanovisko k tomu, jak je možné, že na území České republiky nacházel nezákonný nástražný systém. „Jedná se sice o pozemek, který byl prodán jak stavební společností, tak následně nejspíše právě pod palestinskou správu, ale nicméně nejedná se ještě o vytvoření velvyslanectví a tedy jedná se opravdu o území České republiky,“ vysvětluje Tomáš Hudeček.

Do Prahy už také dorazil speciální palestinský tým, který bude s kriminalisty spolupracovat.

Palestinský velvyslanec zraněním podlehl. Výbuch způsobilo zřejmě neodborné zacházení s trezorem

Číst článek

Evakuační zavazadlo se připravuje pro případ krátkodobého opuštění místa pobytu v důsledku vzniku mimořádné situace nebo krizové situace. Obsahuje zejména základní trvanlivé potraviny, předměty denní potřeby, osobní doklady, pojistné smlouvy, peníze a cennosti, přenosné rádio s rezervními bateriemi, toaletní a hygienické potřeby, léky, svítilnu, náhradní oděv, obuv, pláštěnku, spací pytel nebo přikrývku, kapesní nůž, šití a jiné drobnosti. Evakuační zavazadlo se označuje jménem a adresou. (zdroj Ministerstvo vnitra)

Do Prahy přijede bezpečnostní delegace z Palestiny. Chce pomoct s vyšetřováním

Číst článek

Martin Karlík, Marína Dvořáková, Zuzana Petráňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme