V šumavském příhraničí bude bezpečněji, dopravu bude hlídat speciální systém

Připravovaný kamerový systém má zvýšit bezpečnost a plynulost silničního provozu v oblasti severozápadní Šumavy, zlepšit podmínky pro činnost integrovaného záchranného systému i přispět k prevenci a řešení trestných činů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakovník-Huřviny - další část silnice | Foto: Pavel Pavlas

Alespoň si to od toho slibuje Plzeňský kraj, který ho spustil ve spolupráci s Akčním spolkem Čerchov a s obcemi severozápadní Šumavy.

Bezpečnost v příhraničí má zvýšit zhruba 130 dopravně technických zařízení.

Půjde třeba o kamery, které budou schopné rozlišit a sledovat konkrétní typ vozu, měřiče rychlosti, nebo informační tabule. Vybraná data pak budou lidem k dispozici i přímo na internetu.

„Na tabulích uvidíte teplotu silnic. Uvidíte nějaké informace třeba o tom, zda je před vámi nějaká uzavírka nebo objížďka,“ vysvětluje manažer projektu Aleš Tuček.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plánovaném dopravním systému v šumavském pohraničí natáčela redaktorka Jitka Englová

Nová zařízení budou na třiceti místech v úseku od Kolince na Klatovsku po Broumov na Tachovsku, a nejhlouběji do vnitrozemí zasáhnou v Klatovech a ve Stříbře.

„Je to rozmísťované tak, aby všechny základní komunikace směřující k některým hraničním přechodům byly monitorovány, aby například v případech drogové kriminality nebylo tak lehké projet bez jakéhokoliv záznamu.“

Ta mimo jiné vzájemně propojuje městské a obecní úřady s krajem a integrovaným záchranným systémem.

Projekt je financován z programu přeshraniční spolupráce a přijde na jedna a čtvrt milionu euro. Třetina z toho půjde na zmíněná zařízení, dvě třetiny na rozšíření optické datové sítě Camel Net.

Plánuje se i rozšíření

„Do června by měly na síť přibýt Nýrsko, Železná Ruda, Planá a Chodová Planá a Bělá nad Radbuzou. Připravuje se ještě připojení Boru, Přimdy a nějaká odbočka v Rozvadově,“ vypočítává Tuček.

Kamery a hlásiče pořídí kraj, jejich provoz už bude plně v režii dané obce.

Podle Zdeňka Webera z krajského úřadu většina starostů projekt uvítala. Našly se ale i výjimky.

„Jedná se zhruba o šest tisíc za rok na provoz jednoho zařízení. Malé obce, které mají odpovídající rozpočet tak i tuhle částku třeba obtížně nacházejí,“ osvětlil Weber.

To náměstek primátora Ivo Gruner vidí v projektu jen samé výhody: „Dokážeme z kamerového systému, který bude volně přístupný na internetu, zjistit, jaké jsou podmínky, jestli je ten přechod sjízdný, jestli je tu náledí…“

„Myslím, že to jsou velmi dobré informace nejen v zimě, ale i v létě,“ uzavírá.

První kamery informační tabule se v příhraničí objeví v průběhu příštího roku.

Tomáš S. Šťástka, Jitka Englová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme