V Táboře mají jeden z největších železničních modelů v Evropě

Na unikátní výstavu čtyřicetimetrového plně funkčního modelu železnice s vláčky můžete o tomto víkendu zavítat do kulturního centra Milenium v Táboře. Kolejiště mohou přímo na místě obsluhovat i děti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedno z nádraží modelové železnice

Jedno z nádraží modelové železnice | Foto: Lukáš Milota

Výstavu do Tábora přivezli členové Klubu železničních modelářů Prahy 3. Nadšení mezi návštěvníky vzbuzuje samozřejmě čtyři desítky metrů dlouhé kolejiště.

„Je to nádherné. Nikdy jsem nic takového neviděl. Jen doma máme takové malé vláčky,“ říká malý návštěvník.

Jednotlivé díly modulového kolejiště, které je postavené v měřítku 1:120, napodobují skutečné motivy na našich tratích. Předlohou byly většině z nich konkrétní vzory. Týká se to především stanic a zastávek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na výstavě natáčel redaktor Jan Kopřiva.

„Jedná se o Dobříš, Rudíkov, Malou Hraštici, Bratkovice a ještě tu máme Horní Novou Ves, která je jakoby pátá stanice. Ta je ale pouze průjezdná,“ říká jeden z autorů výstavy Marek Kovář.

Model kolejiště vystavený v Táboře vznikal podle jeho slov 11 let. Až na malé detaily se jedná o ruční výrobu.

„Něco se dá koupit, ale to, co u nás můžete vidět, to si vše vyrábíme sami – od domečků, krajinky až po vagónky a lokomotivy. Všechno je to ruční práce. Koupených věcí je minimum, už jen z jednoduchého důvodu, že na trhu je těch věcí minimum a ty co jsou, jsou neskutečně drahé, takže dovolit si to, není jednoduché,“ vysvětluje Kovář.

Železniční modeláři z pražského Žižkova zkrátka patří mezi špičku svého oboru v Evropě.

„V České republice ještě stále platí, že máme zlaté české ručičky a všechno se snažíme vyrobit sami. Nejsou to takové ty plastikové modely, co můžeme vidět v Německu, že se to dá koupit, za deset minut to slepíte a máte hotové kolejiště. To tady u nás jsou to hodiny a hodiny práce,“ popisuje rozdíl Kovář.

Na výstavu železničních modelů se můžete přijít podívat ještě dnes od 9 do 17 hodin do kulturního centra Milenium v Táboře.

Jan Kopřiva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme