V Táboře se protrhla provizorní hráz rybníku Jordán

Z rybníku Jordán v Táboře vytéká několik milionů kubíků vody. Protrhla se tam totiž provizorní hráz, která byla vybudována kvůli odbahnění rybníka. Město Tábor a dodavatelské firmy se radí o dalším postupu. Jordán je nejstarší údolní nádrží ve střední Evropě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rybník Jordán v Táboře | Zdroj: ČTK

Zatímco ještě ráno bylo vidět bahnité dno nádrže, v současnosti už se opět nabízí pohled pouze na vodní hladinu.

Provizorní hráz rozdělovala rybník na dvě části, aby mohlo být jeho dno odbahněno. Kvůli zvýšené hladině vody ale nevydržela tlak a protrhla se.

Voda zaplavila spodní část nádrže, kde už nějakou dobu dělníci pracovali na odbahnění. Naštěstí se nikomu nic nestalo, protože mezi svátky se na Jordánu nepracovalo. Voda teď vytéká přes nově vybudovanou spodní výpusť do Tismenického potoka, kde se dočasně zvýšila hladina na druhý povodňový stupeň.

Zástupci Tábora a dodavatelských firem nyní zvažují další postup, rozhodli už ale o neprodleném zahájení prací na obnově hráze. To je totiž nutným předpokladem pro pokračování prací na Jordánu.

Zatím není jasné, nakolik se dnešní havárie promítne do rozpočtu na odbahňovací práce, zcela jistě ale posune jejich harmonogram. Původní plán počítát s dokončením prací v létě 2014.

Odbahnění rybníka Jordán je jednou z nejnáročnějších a nejnákladnějších akcí v regionu. Odhadované náklady se blíží půl miliardě korun. Údolní nádrž byla naposledy vypuštěna v roce 1830. Jordán zadržuje běžně zadržuje tři miliony metrů krychlových vody.

Jan Kopřiva, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme