V Terezíně se koná tryzna za oběti nacistické perzekuce

Na Národním hřbitově v Terezíně si dnes zástupci státu a církví připomínají 42 tisíc oběti terezínského ghetta a věznice gestapav terezínské malé pevnosti a litoměřickém koncentračním táboře. Na tryznu se sjelo přes 600 lidí, mezi účastníky jsou politici, odbojáři i zástupci zemí, jejichž občané v Terezíně zahynuli. Pietu zakončí židovská a křesťanská modlidba.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Terezínská tryzna | Foto: Miroslav Zimmer

Sto padesát pět tisíc lidí prošlo za druhé světové války koncentračním táborem v Terezíně. Drtivá většina z nich válku nepřežila. Právě na ně se dnes bude vzpomínat na terezínském Národním hřbitově.

Přehrát

00:00 / 00:00

Veronika Kindlová a Vojtěch Blodig hovoří o Terezínské tryzně.mp3

Přesto, že terezínské ghetto nebylo tradičním koncentračním táborem, každý jeho čtvrtý obyvatel tu zemřel, říká historik Vojtěch Blodig.

„Třebaže zde nebyly plynové komory, ani nedocházelo s výjimkou dvou poprav na počátku existence ghetta k nějakým soustavným hromadným popravám, tak přesto celá čtvrtina zde zemřela na špatné hygienické podmínky, podvýživu, i teror SS aparátu.“ popisuje Blodig.

Dalších osmdesát tisíc lidí zahynulo ve vyhlazovacích táborech na východě, kam byli z Terezína transportováni.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miroslav Zimmer hovoří o Terezíně.mp3

Právě na památku těchto, ale i všech dalších obětí nacistických rasových zákonů, se dnes od deseti hodin na terezínském Národním hřbitově koná už tradiční Terezínská tryzna.

Její součástí je kladení věnců od mnoha osobností českého i zahraničního veřejného života, a také židovská a křesťanská modlitba.

Pietní akt pořádaný Českým svazem bojovníků za svobodu a památníkem Terezín zaštiťuje ministr kultury Václav Riedlbauch.

K účastníkům promluví předseda senátu Přemysl Sobotka, pietního aktu se zúčastní i premiér Jan Fischer nebo ministr obrany Martin Barták.

Miroslav Zimmer, Veronika Kindlová, Jan Piroch, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme