V Terezíně začala rekonstrukce unikátních vojenských objektů

Město Terezín vzniklo jako dokonalá vojenská pevnost 18. století a dodnes se s tímto dědictvím a také omezením musí potýkat. Údržba celého téměř 400 hektarového komplexu klade nemalé nároky na rozpočet města. Právě včera byla zahájena rekonstrukce části pevnostního opevnění, začíná se s opravami zelených střech na budově Kavalír 2.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Terezínské ghetto - šance s výhledem na Milešovku | Foto: Ivan Štern

„Peníze z evropských fondů vystačí pouze na rekonstrukci čtyř objektů. Jedná se samozřejmě o kapku v moři. Abychom stačili opravit všechny objekty, které armáda opustila, potřebovali bychom minimálně další tři miliardy k současné půlmiliardě,“ říká starostka Terezína Růžena Čechová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plánu rekonstrukcí v Terezíně mluvila na Rádiu Česko jeho starostka Růžena Čechová

Zelené střechy budovy Kavalír 2 jsou až tři metry mocné. Zemina se musí odebrat a celá střecha zrekonstruovat.

„Jde především o jílové těsnění, které bylo poškozeno i díky tomu, že zde armáda povolila zbudovat zahrádky. Zemina se tak několikrát překopávala, vysazovaly se tam stromy a jejich kořeny porušovaly i klenby objektu. To vše se musí vyřešit předtím, než začne rekonstrukce samotné budovy, aby zde mohlo být zřízeno dělostřelecké muzeum,“ pokračuje Čechová.

Z uvolněné půlmiliardy bude posléze rekonstruována dělostřelecká kasárna, kde by měl poté sídlit česko-německý nadační fond Leo Becka, zaměření na výuku o holocaustu. Současně s fondem by zde měl sídlit i Institut šoa.

Třetím objektem, který bude v následující etapě rekonstruován, je jízdárna, jenž sloužila dříve dragounům.

„Památkáři ceněná jízdárna se po rekonstrukci dá využít například k pořádání výstav koňů nebo ke koncertům,“ dodává starostka Terezína.

Patricie Polanská, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme