V Terezíně začíná oprava opuštěných historických budov

Terezín začíná oživovat historické památky. Dnes tam odstartovala obnova prvního z bývalých vojenských pevnostních objektů. Ve spolupráci s Ústeckým krajem se městu na několik z nich podařilo získat půl miliardy korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Terezín - ghetto - Saské kasárny - ubytovna žen a dětí

Terezín - ghetto - Saské kasárny - ubytovna žen a dětí

Dnešní start se týká objektu označeného v pevnostním systému Kavalír 2. Jde o součást opevnění, která kdysi sloužila jako technické zázemí vojenským jednotkám.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Terezíně začíná oprava opuštěných historických budov. Podrobnosti přidává reportér Miroslav Zimmer

Posléze přijdou na řadu i další objekty, které zůstaly po odchodu armády v roce 1996 opuštěné a chátrají. Budou to například terezínská Jízdárna, bývalá dělostřelecká kasárna nebo budova zvaná Retranchement 5.

Nové prostory budou využity pro výstavní expozice mapující historii Terezína a život obyvatel pevnostního města, k vidění budou i dokumentace stavebních technik i ukázky řemesel nebo částí vojenského výcviku.

V objektu Kavalír 2 by mělo vzniknout dělostřelecké muzeum a další prostory pro pořádání odborných seminářů. V bývalých kasárních chce nadace Leo Becka zřídit mezinárodní středisko zaměřené na studium holocaustu. Retranchement 5 se pak má stát sídlem nového terezínského informačního centra.

Termín dokončení je plánovaný na rok 2013. Město i kraj přiznávají, že ani peníze, které mají k dispozici, nestačí na rekonstrukci všech historických budov ve městě. Nyní se pokouší Terezín dostat na seznam památek UNESCO, což by mohlo zvýšit jeho atraktivitu a pomoci získat další peníze na opravy. Potřeba je prý několik miliard.

Miroslav Zimmer, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme