V Thomayerově nemocnici otevřeli kavárnu, kde pracují rodiče hospitalizovaných dětí

V pražské Thomayerově nemocnici otevřeli Naši kavárnu. Pracují v ní rodiče dlouhodobě hospitalizovaných dětí. Rodiny tak získají možnost být víc spolu. Projekt se také jako první zabývá těžkou situací lidí, kteří se kvůli péči o nemocné dítě, nebo i dospělého, rozhodli vzdát se svého dosavadního zaměstnání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Thomayerově nemocnici se otevírá nová kavárna ve stylu třidsátých let. | Foto: Filip Jandourek

Jak v Odpoledním Radiožurnálu přiblížila reportérka Lenka Jansová, kavárna má velmi příjemný interiér, laděný do hnědé barvy. Pracuje tam také Radka Růžičková, která má už pět let na jednotce intenzivní péče v Thomayerově nemocnici sedmiletého syna Ondřeje a denně ho navštěvuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

kavárna.mp3

Radka je počítačová odbornice, ale protože chtěla být svému nemocnému synovi nablízku, pracuje pro občanské sdružení Lékořice, shání od dárců a z grantů peníze na kavárnu a prošla i kurzem přípravy kávy. Aktivita ji ulehčuje těžkou situaci.

„Dokud byl Ondra doma, dva roky, tak to bylo také náročné, možná i fyzicky náročnější. Když vám lékaři nedávají žádné velké optimistické prognózy, je náročné s tím se srovnat. Pak také s tím, co ten život přináší, když za ním denně chodíte do nemocnice, že je na JIP - závislý na přístrojích a situace se může změnit ze dne na den,“ popsala paní Růžičková.

Odpočinek od stresů

Karin Pospíšilová, ředitelka sdružení Lékořice, potvrdila, že kavárna počítá se zaměstnáváním lidí, kteří chtějí být co nejblíže svým nemocným příbuzným. Hostům a personálu nabízí odpočinek od stresů v nemocnici.

„Původně v roce 1928 byl ten prostor neprojektovaný tak, že to byla jídelna starých žen. Dokonce jsme získali fotografii z roku 1931, na které je velká prostorná kavárna, kde je asi 12 stolků, dřevěný bar a usměvavá obsluha, ze stěn hledí prezident T.G. Masaryk,“ přiblížila.

Podle reportérky Lenky Jansové je kavárna první den v provozu a příjemně překvapila jak hosty zvenčí, tak i personál nemocnice. „Je to tady překrásné, dala jsem si zde kafe a možná si tady po práci s kolegyněmi přijdeme sednout; překvapilo mě to, je to moc hezké - úprava interiéru a takové moderní,“ prozradili své dojmy první hosté.

Lenka Jansová, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme