V Třanovicích rozšiřují podzemní zásobníky plynu

V Třanovicích na Frýdecko-Místecku začalo plánované rozšíření podzemního zásobníku této strategické suroviny, které skončí do roku 2012. Při možných problémech s dodávkami plynu z východu, tak bude naše země soběstačná několik měsíců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plynoměr | Foto: Fotobanka stock.xchng, Csongor Varga

Za zhruba 2,2 miliardy korun se zvýší kapacita této třanovické zásobárny více než dvojnásobně. „Za ty peníze zde dojde k úpravám potrubního rozvodu, ale hlavní investice, která tady bude, tou je výstavba kompresorové stanice,“ potvrdil vedoucí zásobárny Lumír Škovroň.

Tím bychom se ale dostali k dlouhému technickému výčtu a tak to laicky shrňme do jediné laické věty. Kapacita zásobníku bude větší, i když jeho plocha deset kilometrů čtverečních zůstane stejná.

„V letním období tuhletu, dá se říct, houbu naplňujeme plynem a v zimním období, kdy je nedostatek plynu, zase z toho ten plyn těžíme,“ dodává vedoucí.

Zásobník plynu v půlkilometrové hloubce je přitom obyčejným využitím hornin a půdy. Plyn se totiž vtlačuje do miniaturních škvír - například v zrnitém pískovci - a pak se zpět odčerpává.

Třanovický starosta Jan Tomiczek si posteskl, že je sice jeho obec jedním ze symbolů energetické jistoty, ale to je všechno. „Obec, bohužel, žádné daňové výnosy nemá. Do budoucna tuto problematiku bude třeba řešit,“ dodal.

Teď během rozšiřování zásobníku obec trpí kvůli projíždějícím nákladním vozidlům, ale pak by to mělo být klidnější, doufá starosta.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme