V Třebíči se dočkají rekonstrukce nádraží, postaví se terminál za 120 milionů

Vlakové nádraží v Třebíči, které patří mezi nejstarší v kraji Vysočina, neprošlo rozsáhlejší přestavbou už bezmála 50 let. Jeho nástupiště tvoří obrubníky a udusaná hlína a pro cestující mohou být nebezpečná. Město se Správou železniční dopravní cesty nyní chystá stavbu dopravního terminálu za 120 milionů korun, nástupiště má propojit podchod nebo bezbariérový přechod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlakové nádraží Třebíč | Foto: Michal Malý | Zdroj: Český rozhlas

Správa železniční dopravní cesty je v podstatě připravená a už se jen čeká, zda Třebíči vyjde žádost o dotaci. Vše vypadá nadějně a stavět by se mohlo začít už letos.

„Osobní vlaky budou zastavovat přímo u nového terminálu a bude umožněn bezproblémový přestup na autobusy. Rychlíky budou stavit na novém ostrovním nástupišti, na které bude umožněn přístup podchodem a bezbariérovým úrovňovým přechodem,“ slibuje vedoucí odboru dopravy městského úřadu v Třebíči Aleš Kratina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michal Malý se ptal cestujících, co si myslí o současném stavu vlakového nádraží v Třebíči

Na třebíčském nádraží nyní bezpečné propojení mezi nástupišti schází, takže cestující většinou klopýtají přes koleje. Starší lidé pak mají zpravidla problém do vlaku vůbec nastoupit nebo z něho vystoupit.

„Nádraží znám od mládí, protože jsem rodák z Třebíče. Akorát ta budka, kde prodávali housky, se přestěhovala na druhou stranu, ale to bylo ještě z války. Jinak se tady nic nezměnilo,“ vypráví s trochou nadsázky třebíčský pamětník Josef Krmláček.

Třebíčské nádraží by po přestavbě mohlo mít podobný terminál jako třeba Náměšť nad Oslavou. Je skutečně ostudou, že většina daleko menších měst v okolí má už dávno moderní terminály, kde je vlaková doprava propojená s nástupišti pro modré linkové autobusy, a druhé největší město na Vysočině má vlakové nádraží, které připomíná návrat do 50. let minulého století.

Michal Malý, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme