V třebíčské teplárně řeší problém s uskladněným palivem. Občas se samo vznítí

Lidé na severu Třebíče si stěžují na čpavý zápach, který se čas od času šíří z místní teplárny. Způsobuje ho zahoření hald uskladněné kůry a štěpky. Vlhký a tlející materiál se totiž může sám od sebe vznítit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Takto vypadá dřevní štěpka zblízka. V praxi se vlastně jedná o odpad z pily. | Foto: Tomáš Adamec

„Strašný smrad tu je,“ stěžuje si 70letá paní Eva a ukazuje na teplárnu, kterou má jen pár desítek metrů od svého domu.

Zápach však nevychází z komínu teplárny, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale z hald dřevní štěpky uskladněných na dvoře. Vlhký materiál pracuje a občas může dojít i k samovolnému vznícení.

„Bylo šest hodin ráno a já fakt viděla, jak to tam hoří,“ říká Marie Divišová, která zorganizovala petici mezi obyvateli nejbližších několika domů. Na podporu získala 120 podpisů a rozhodla se, že sjedná pořádek. Moc úspěšná však nebyla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti zjišťoval redaktor Michal Malý

„Oni to jakoby rozeberou, jenže ono jim to za týden nebo za čtrnáct dní začne doutnat znova. Nemůžu říct, že by se nesnažili, ale výsledek žádný není,“ vysvětluje.

„My jsme udělali to, že jsme zásadním způsobem změnili a zpřísnili přejímku. A pokud je to znečištěné nebo je to mokré, tak to prostě nepřevezmeme a necháme je to odvézt,“ upozorňuje na zásadní změnu provozovatel teplárny Richard Horký.

Omezit riziko samovolného vznícení by podle něj mělo i lepší roztřídění hald. Přese všechna opatření prý ale nikdo nemůže zaručit, že haldy opět nezačnou hořet.

Michal Malý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme