V Třinci se bouří nespokojení nájemníci

Nájemníkům více než čtyř tisíc bytů v Třinci a Českém Těšíně dochází trpělivost s nynějším majitelem bývalých bytů Třineckých železáren. Nelíbí se jim, jak pražská společnost Byty Třinec s nemovitostmi hospodaří.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bydlení na sídlišti

Bydlení na sídlišti | Foto: F. Tichý

Několik stovek z nich se už přidalo k občanskému sdružení, které bude s vlastníkem a správci nemovitostí jednat. Lidem vadí především vysoké nájemné a technický stav bytů.

Na podmínky bydlení si stěžují stovky nájemníků. "Mám 1+1 a platím bezmála čtyři tisíce. S manželkou máme malé dítě, dávali bychom i víc, ale za to, abychom žili jako lidé. Všude fouká, zatéká do střechy. Okapy nám vyměnili až rok po podání stížnosti,"říká si jeden z nájemníků.

Byty udržujeme v obyvatelném stavu, tvrdí Pavel Madej ze společnosti třinecká správa bytů, která o nemovitosti pečuje. "Můžeme jim poskytnout jen takové opravy, které máme majitelem odsouhlasené. Ostatní věci si bohužel musí opravit sami. Majitel je ochoten domy za určitých podmínek pronajímat a jestli někdo není ochoten na to přistoupit, tak tam nemůže bydlet," dodává Madej.

Po dalším zvýšení nájmu se lidé zmobilizovali a založili občanské sdružení Byty Třinec. Vlastník bytů tento krok vítá a slibuje, že s ním problémy projedná. Podle předsedy Romana Bujoka chce sdružení zjistit, kde končí činže nájemníků.

"Chci mít přehled, jaká koncepce bude do budoucna. Požádá se správce bytového fondu o rozšíření firmy o důvěryhodného člena našeho sdružení, a to z důvodu podílet se na náhledu do hospodaření," vysvětluje Bujok.

Částku investovanou do oprav považuje společnost Byty Třinec za interní informaci. Většině nájemníků, která bydlí v režimu regulovaného nájmu, se podle ní zvýší činže z 24 na 35 korun za metr čtvereční. Ani 75 korun, které zaplatí lidé v pětině bytů s tržním nájmem, však podle majitele na rozsáhlejší opravy nestačí. Získat chce proto prostředky z veřejných zdrojů.

Michal Schoffer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme