V troskách vrtulníku zahynulo před 10 lety na Třebíčsku šest britských vojáků

Dnes uplynulo přesně 10 let od největší letecké tragédie na Třebíčsku. 9. září 2004 se do údolí řeky Oslavy nedaleko Kuroslep zřítila během mezinárodního cvičení helikoptéra Lynx. Zamotala se do drátů vysokého napětí. V hořících troskách tehdy zahynulo šest britských vojáků. Jejich památku si dnes připomněli zástupci české a britské armády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dekontaminační zóna na Kožichovickém letišti | Foto: Michal Malý

„Bylo to 9. září 2004, v jednu hodinu odpoledne,“ vzpomíná majitel hájenky nad Skřipinou Jiří Lysák.

Osudné dráty vysokého napětí vedou jen kousek od jeho chalupy. „Letěla helikoptéra a manželka na mě volala, abych se šel podívat, že to budou asi Angličani,“ vzpomíná.

Jako už mnohokrát předtím slyšel Jiří Lysák hluk přelétajícího stroje, pak se ale ozval zvuk, který do té chvíle neznal:

Přehrát

00:00 / 00:00

S mužem, který se před 10 lety jako první dostal na místo největší letecké tragédie na Třebíčsku, natáčel Michal Malý

„Praskání drátů, což si člověk tehdy hned neuvědomil, zmlkl rotor a během asi dvou tří vteřin se objevila rána a po ní začal nahoru stoupat dým.“

Na místě nehody byl Jiří Lysák jako první. I po deseti letech se mu při vzpomínce na tragickou událost doslova zatají dech. „Ono se dá říct pouze jedno – škoda mladých životů,“ dodává.

Památku šesti britských vojáků, kteří 9. září 2004 zahynuli v troskách vrtulníku Lynx v údolí Oslavy, uctila armáda krátkou vzpomínkovou akcí přímo na místě neštěstí.


Zvětšit mapu

Michal Malý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme