V týnském kostele svatého Jakuba se opět rozezní tři zvony

Zvláštní příchuť budou mít oslavy Dne české státnosti a svatého Václava v Týně nad Vltavou. Do věže kostela svatého Jakuba budou k více než půltunovému zvonu Toušek, který přečkal řádění Němců v roce 1942, instalovány po 68 letech další dva. Byly vyrobené v Pasově u firmy Perner, stejně jako ty původní, které sundali Němci během druhé světové války.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Týn nad Vltavou

Týn nad Vltavou | Foto: ofic. stránky města Týn nad Vltavou

Nové zvony nesou jména svatý Václav a Vltavotýn a jsou majetkem města, které na jejich pořízení přispělo největším dílem. Jak říká starosta Karel Hájek, který zvony do jižních Čech přivezl, zavěšení zvonů by mělo udělat definitivní tečku za stopami druhé světové války na kulturním dědictví ve městě.

„Chceme, aby se poprvé rozezněly na počest všech lidí z Týna nad Vltavou a z Vltavotýnska, kteří zahynuli nebo položili život během druhé světové války, hlavně v době heydrichiády, ale i později, třeba v koncentračních táborech,“ řekl starosta Týna nad Vltavou Karel Hájek.

Jeden zvon bude mít podle jeho slov téměř jeden a čtvrt metru a 1300 kilogramů. Třetí zvon, který přibude, bude mít něco málo přes metr a 740 kilogramů.

„Dva nové zvony budou o hodně větší než je ten, který nám tam tenkrát okupanti nechali, ale odpovídá to zhruba zvonům, které byly sejmuty. Zvony vyrobené z nejčistšího bronzu jsou vyladěné do nějakých tónin, takže když pak zvoní, vydávají harmonický zvuk,“ doplnil starosta.

Celá slavnost spojená se zavěšením zvonů do věže kostela svatého Jakuba v Týně nad Vltavou začne v 9 hodin, kdy zvony budou přivezeny v průvodu. V 9 hodin 30 minut by měly být posvěceny a následně pomocí jeřábu zavěšeny do věže kostela svatého Jakuba. Všechny tři by se pak měly rozeznít v pravé poledne.

Pavlína Fendeková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme