V Uherském Hradišti začala výstava věnovaná obětem komunistického režimu

V Uherském Hradišti dnes začala výstava věnovaná obětem bývalého režimu. Putovní expozice Stopy totality ukazuje na příbězích konkrétních lidí, jak krutým dokázal být socialismus v Československu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příběh Vladimíra Drábka zpracoval tým uherskohradišťských studentek | Foto: Pavel Sedláček

Žáci a studenti z celé republiky sbírali příběhy lidí, kterým režim uškodil. Ke stávajícím čtrnácti panelům, které doputovaly do Uherského Hradiště, přibyl další. Popisuje příběh dnes pětaosmdesátiletého Vladimíra Drábka z Kudlovic.

Dohromady ho dala šestice žákyň z uherskohradišťské základní školy UNESCO. Mezi nimi byla i Barbora Elisová, která prozradila, že u Vladimíra Drábka přímo v jeho domě její tým pobýval asi tři hodiny.

„Když jsme byly u něj, tak jsme se cítily výborně, ale když jsme to potom poslouchaly doma, tak je to takový špatný pocit, že se něco takového vůbec dělo. Žijeme v takové době, že kdyby nám tohle někdo řekl, tak si spíš myslíme, že je to z nějakého bijáku,“ říká Barbora.

Vladimír Drábek, jehož komunisté uvěznili na dva a půl roku | Foto: Pavel Sedláček

Vladimír Drábek byl vězněn za to, že roznášel letáky s projevem prezidenta Edvarda Beneše. Pobýval ve třech kriminálech, mimo jiné i na Borech, kde zažil stavbu šibenice pro generála Heliodora Píku.

„To byl jeden z velice smutných okamžiků, kdy nás vyburcoval v noci ruch vedle těch jednotlivých cel, stavěla se tam šibenice. Obrovské množství policistů. Měli totiž obavy, aby náhodou někdo nezabránil tomu, co se dít němělo, a to je ta poprava,“ vypráví sám Drábek.

Žáci základních škol sbírali ve svém okolí příběhy lidí utlačovaných za minulého režimu | Foto: stopytotality.org

Pavel Sedláček, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme