V Uherském Hradišti začíná výstava mapující historii tamní věznice

Uherskohradišťská věznice byla jedním z nejtvrdších komunistických žalářů. Brutálním způsobem tady státní bezpečnost vyslýchala stovky lidí, kteří se dostali do konfliktu s totalitním režimem. Pět z nich přímo v Uherském Hradišti i popravila. V současnosti sice věznice chátrá. Její pohnutý osud připomíná expozice nazvaná Život za mřížemi - věznice v Uherském Hradišti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstava v Uherském Hradišti: Expozice ukazuje i podobizny nejbrutálnějších vyšetřovatelů

Výstava v Uherském Hradišti: Expozice ukazuje i podobizny nejbrutálnějších vyšetřovatelů | Foto: Pavel Sedláček

Vernisáž je na programu dnes v podvečer. S autorem expozice Pavlem Portlem prošel smutnou a poutavou podívanou také Pavel Sedláček.

Součástí výstavy jsou i žalářní dveře s kukátkem. „Jsou to dveře z cely uherskohradišťské věznice. Je to v podstatě jediný originální původní předmět, který z hradišťské věznice pochází,“ říká autor expozice Pavel Protl a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové expozici v Uherském Hradišti informoval redaktor Pavel Sedláček

„My jsme jím symbolicky přenesli tu věznici sem do muzea. Ty dveře ještě předtím, než jsme je vystavili, prošly pracemi konzervátorů a při těch pracích byly odhaleny nápisy - jména a data. Nejstarší z těch dat pochází z roku 1905 a také tam máme datum z roku 1950. Bohužel už ta jména jsou těžko čitelná.“

Další zajímavou součástí expozice je záchodové vědro. Je to jediný dochovaný exemplář v České republice. „My ho v muzeu vystavujeme vůbec poprvé. To vědro a nějaké další předměty byly zapůjčené Kabinetem dokumentace a historie Vězeňské služby České republiky,“ vysvětluje Portl.

K vidění je i autentická oprátka, která ale nebyla nikdy použita. Na zdech jsou různé popisky, některé věnované třeba i vyšetřovatelům.

„Ti nejznámější a zřejmě i nejbrutálnější, jak vypovídají nápisy, byli Alois Grebeníček, Čáň, Mareček a další. Já bych možná upozornil na jejich vyšetřovací metody, které tady jsou zachyceny, popsány. Jsou zde dokumenty z roku 1956, v nichž se vyšetřovatelé sami doznávají k brutálním vyšetřovacím metodám a také k užití elektrického proudu při vyšetřování,“ popisuje Portl.

Výstava v Uherském Hradišti: Unikátní vězeňské záchodové vědro | Foto: Pavel Sedláček

Návštěvníci expozice se seznámí i s příběhy vězňů. Byl mezi nimi třeba Jan Haluza, trenér Emila Zátopka. Zajímavý je příběh Miroslava Pištěka.

„Pan Miroslav Pištěk byl odsouzen na šest let, za takovou bych řekl až klukovinu, protože prohlásil, že spáchá atentát na Antonína Zápotockého, a prohlásil to jenom proto, aby udělal dojem na jednu dívku,“ vypráví Portl a doplňuje:

„Byl uvězněn v jáchymovských dolech a byl zavřen v korekci. Strávil tam celkem 24 dní a strávil je tam v lednu. To znamená, že přežil díky tomu, že mu dávali kuchaři jídlo, cigarety a přespával zakrytý v papírových pytlích.“

Výstava bude zahájena dnes slavnostní vernisáží a v hlavní budově Slováckého muzea potrvá do 30. června.

Pavel Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme