V ulicích Ostravy se objeví defibrilátory. Budou hlídat nakupující i návštěvníky zoo

V největším ostravském nákupním centru budou dva přístroje pro okamžitou pomoc při zástavě srdce. Defibrilátory přitom budou obsluhovat strážní a další personál, který záchranáři proškolí. Ještě během roku se přitom mají defibrilátory dostat i na další veřejná místa, kde se pohybuje hodně lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté v Benátkách nad Jizerou na Mladoboleslavsku získali od města defibrilátor | Foto: Jana Huzilová

„Až se elektrody nalepí na živý organismus, přístroj řekne odstup od pacienta, je to i zde namalováno. Probíhá EKG a vyhodnocení, potom mi řekne, pokračuj v resuscitaci,“ popisuje ředitel Městské nemocnice Ostrava a zkušený záchranář Tomáš Nykel, jak se s defibrilátorem zachází.

Ujišťuje přitom, že obsluha tohoto přístroje je jednoduchá. Důležité je nezpanikařit, vzít do ruky přístroj a postupovat pomocí hlasových instrukcí. Správně a hlavně rychle poskytnutá laická první pomoc je pro záchranu života mimořádně důležitá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Informace o defibrilátorech v ulicích Ostravy zjišťovala redaktorka Iva Havlíčková

„V každém případě je to jedině plus, protože víme, že každá minuta při započaté resuscitaci může znamenat život toho pacienta. A plnohodnotný život. Pokud je kříšení člověka zahájeno po desítkách minut, pak je šance na přežití téměř mizivá,“ vysvětluje Nykel.

Instalaci defibrilátorů na různých místech ve městě propaguje ostravský magistrát. Jako první se domluvil s nákupním centrem. Lékaři městské nemocnice teď školí jeho ostrahu a několik dalších lidí nejen v obsluze přístroje, ale i první pomoci.

„Jsme se do toho projektu ihned zapojili a defibrilaci jsme zakoupili, dva přístroje. V západní Evropě je to naprostým standardem – defibrilátor v obchodním centru a proškolená ostraha,“ říká ředitel obchodního centra Martin Kubík.

Postupně se mají defibrilátory rozšířit i na další místa ve městě. „Nádraží Svinov, to znamená, že budeme jednat s Českými drahami, pak mohou přicházet v úvahu areály zoologické zahrady, případně ČEZ Aréna, dolní oblast Vítkovic. Prostě místa, kde se pohybuje hodně lidí a kde by mohlo k nějakému selhání dojít a bylo by potřeba rychle zasáhnout,“ říká náměstkyně ostravského primátora Simona Piperková z ČSSD.

Defibrilátory jsou standardní výbavou sanitek a vozí je sebou i hasiči. Jeden přístroj už je také v budově krajského úřadu.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme