V Unčíně brzy ulehčí řece Svratce protipovodňová opatření

Na řece Svratce na Vysočině stále platí kvůli vzedmuté hladině stav ohrožení. Třetí nejvyšší stupeň teď ukazuje měřicí bod v Borovnici. Po proudu Svratky leží obec Unčín, kde také sledují zprávy o hladině řeky s obavami. A možná naposledy. Už za několik měsíců přijedou bagry a začnou pracovat na léta připravovaných protipovodňových opatřeních.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v Unčíně s napětím sledují řeku. "Ještě není vyhráno," konstatuje pan Jan | Foto: Daniel Burda

Téměř bezesné noci zažívají lidé v Unčíně pokaždé, když na ledem pokrytou hladinu řeky Svratky "zaklepe" jaro. Občas se ledy rozlámou, pod obcí utvoří špunt a voda začne zaplavovat domy.

Jeden z místních Jan Groha hledí na řeku s mírným optimismem, protože ledové kry z obce v minulých dnech odpluly. Jak ale říká, jez nad obcí jich drží ještě dost a nemusí je udržet dlouho.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Unčíně natáčel pro Dopolední Radiožurnál Daniel Burda

Jan Groha je muž Vlasty Grohové, starostky Unčína, která každé jaro nese těžké břemeno nejen v podobě zodpovědnosti za obyvatele, ale také za rodinný dům, který vždy patří k těm nejvíce vyplaveným.

V minulých dnech se vodohospodáři pokoušeli ledy rozbíjet, aby pomohli jejich volnému odplutí. Nepodařilo se to všude, pod obcí byly ledy příliš silné.

Na Svratce v Borovnici platí třetí povodňový stupeň

Číst článek

Příští jaro snad místní už nebudou muset na ledové kry myslet. Povodí Moravy má letos koryto zúžit, narovnat a ještě vyhloubit průleh, kam budou ledové kry v případě zvednutí hladiny odplouvat.


Zvětšit mapu

Daniel Burda, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme