V unikátní horské osadě Jizerka vyroste nový penzion. Stovky lidí se bouří peticí

Jedno z nejkrásnějších míst v Česku je prý ohrožené. Už víc než tři tisíce lidí se podepsalo pod petici, která bojuje za to, aby se ve známé osadě Jizerka v Jizerských horách dál nestavělo. Vyrůst by tam měl totiž měl nový penzion. Odpůrci se obávají, že je to jen začátek a neopakovatelné kouzlo horské obce naruší další zástavba.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osada Jizerka | Foto: www.jizerka.net

Stavbu nového penzionu s restaurací už zřejmě nemůže nic zastavit. Povolily ji Správa CHKO Jizerské hory, památkáři, obec Kořenov i Stavební úřad v Desné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Má se v osadě Jizerka stavět nový penzion? V Ozvěnách dne diskutovali iniciátor petice proti stavbě Milan Vrkoslav a starosta Kořenova Luboš Marek

Budova má vyrůst na čísle popisném jedna proti slavnému Hnojovému domu Gustava Ginzela uprostřed "nejkrásnější louky a 200 metrů od okraje národní přírodní rezervace", jak píší odpůrci v petici Zastavme prolomení stavební uzávěrky na Jizerce.

„My si myslíme, že na takovém místě by žádný objekt nemusel. Dále se obáváme, že po výstavbě tohoto prvního objektu dojde k dalším výstavbám, protože míst, kde před mnoha lety domy na Jizerce stály, je ještě několik,“ řekl ve vysílání Radiožurnálu iniciátor petice Milan Vrkoslav.

Že by na Jizerce v budoucnosti přibylo víc novostaveb, odmítl starosta Kořenova Luboš Marek. Podle něj obec nejpozději do jara příštího roku schválí nový územní plán, ve kterém už žádné stavební pozemky nebudou.

„Toto stavební povolení bylo vydané na základě stávajícího územního plánu, kde regulativa umožňují na starých základech stavět. Není to uprostřed louky, je to kousek o komunikace, a na tomto místě dřív stál ještě vetší objekt,“ namítá Marek.

Obava o Jizerku, nebo strach z konkurence?

Nový penzion má být podle něj o jedno patro nižší než původní budova a koresponduje s okolní zástavbou. „Pokud se někdo podívá na petici a na obrázky, které v ní jsou, tak to vypovídá o nějakém opaku, protože tam zasadili neodborným nákresem ohromnou stavbu. Není to realita, je to jenom plašení lidí,“ podotkl starosta.

Vrkoslav však trvá na tom, že bez ohledu na velikost stavby půjde hlavně o precedens pro další stavitele.

Nákres stavby penzionu podle autorů petice | Foto: www.jizerka.net

„Víme o tom, že další stavebníci už se chystají k výstavbě. Nepřipadá nám vůbec smysluplné, proč stavět další restaurace a ubytovací kapacity, protože na Jizerce je téměř každý druhý objekt restaurací a penzionem,“ říká.

Starosta Marek vysvětluje vznik petice i obavou současných provozovatelů z konkurence. Připouští ovšem, po podzimních komunálních volbách se může postoj nových zastupitelů k výstavbě v osadě změnit.

„Ale já osobně nevěřím tomu, že někdo z místních lidí, ať to bude kdokoliv, pustí další výstavbu na Jizerce. Místní lidé jsou si vědomi, jak je Jizerka cenná,“ dodal Marek.

Martin Hromádka, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme