V ústecké MHD proběhl v noci zátah na černé pasažéry

Na velkou noční kontrolu vyrazili v noci ze soboty na neděli revizoři v ústecké městské hromadné dopravě. Podobný zátah na černé pasažéry dělají zhruba dvakrát do roka. Zpravidla při něm chytí za celý víkend kolem sto padesáti lidí bez lístku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Noční zátah revizorů proti černým pasažérům v ústecké MHD | Foto: Dopravní podnik města Ústí nad Labem

Zátah na černé pasažéry začíná pár minut před jedenáctou hodinou na křižovatce ulic Hrnčířká a Velká Hradební, kudy projíždí většina nočních spojů.

„Všechny vozy MHD, které projedou tímto úsekem, městská policie zastaví. Přepravní kontroloři společně se strážníky nastoupí do vozidla a zkontrolují cestující," vysvětluje Milan Nerudka z ústeckého dopravního podniku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nočním zátahu proti černým pasažérům informoval reportér Tomáš Šácha

V prvním autobuse jede jen pět lidí a jízdenku mají všichni. Z těch dalších si ale už musí někteří cestující vystoupit. Jedou totiž na černo.

„Měl jsem smůlu. Bez lístku většinou nejezdím. Nejezdím MHD dopravou, protože bydlím v menším městě. Tady je to poprvé, co jsem byl takto odlapen," říká mladík v kšiltovce.

Podle revizorů ale většina černých pasažérů jezdí bez lísku opakovaně. „Těch lidí je spousta, známe je. Málokdy se stane, že nám tam spadne někdo náhodou. Co nám říkají? To byste nechtěl slyšet," dodává jeden z nich.

Při kontrole asistuje městská i státní police a s přibývajícím časem atmosféra opravdu houstne. Ne všem ale kontroly vadí.

Noční zátah revizorů proti černým pasažérům v ústecké MHD | Foto: Dopravní podnik města Ústí nad Labem

„Je to spíš dobře, že se to kontroluje. Já jsem si jednou zapomněla lítačku doma a chytla mě revizorka. Za to se ale platí pokuta jen padesát korun," říká dívka, která cestuje v jenom z trolejbusů.

Šanci vyhnout se pokutě dostali i všichni, které revizoři dnes bez lístku chytili. Mluvčí ústeckého dopravního podniku Magada Pejšová říká, že jde svého druhu o amnestii.

„Umožníme jim do pěti dnů koupit si minimálně devadesátidenní časovou jízdenku. Pokud to udělají, zaplatí pokutu jen padesát korun, jako by zapomněli časovou jízdenku,“ vysvětluje.

Dopravní podnik přiznává, že zároveň jde i o obchodní tah, který má podpořit prodej časových jízdenek. Pokutu totiž bez toho, že by na ně firma podala žalobu, zaplatí jen deset procent lidí.

Tomáš Šácha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme