V Ústeckém a Středočeském kraji byla vyhlášena smogová situace

Na většině míst České republiky se podle Českého hydrometeorologického ústavu pohybuje denní průměr koncentrace polétavého prachu v ovzduší kolem dvojnásobku limitu. Už od pondělí platí varování meteorologů v Moravskoslezském kraji, od dnešního rána pak v Ústeckém kraji a od večera i ve Středočeském kraji.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Upozornění na smogovou situaci vydal vedle Brněnského i Olomoucký kraj

Upozornění na smogovou situaci vydal vedle Brněnského i Olomoucký kraj | Zdroj: ČTK

Zhoršená smogová situace trápí obyvatele na severu Čech už od rána. Stav ovzduší se po celý den mírně zhoršoval. Nejhůře se dýchá na Mostecku a Chomutovsku, vysoké hodnoty prachu ale naměřilo jedenáct stanic v celém Ústeckém kraji.

Smogová situace byla vyhlášena ve dvě hodiny v noci. Ráno už kraj vyzýval řidiče, aby raději vůbec nevyjížděli. Děti v mateřských školkách měly většinou zrušené procházky. Ven by neměli vycházet ani staří a nemocní lidé a dospělí by neměli sportovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Jan Markup a redaktorka Petra Tachecí sledují stav ovzduší v Plzeňském, respektive v Ústeckém kraji

Teploty se na severu Čech drží kolem nuly nebo pod nulou, lidé proto silně topí. Jako palivo používají kromě dřeva a uhlí také odpadky, což celou situaci zhoršuje. Stav ovzduší ale ještě není tak špatný, aby bylo nutné regulovat velké průmyslové podniky.

Meteorologové neočekávají v příštích hodinách žádnou změnu, v severních Čechách tak bude zřejmě i zítra trvat smogová situace.

Večer vyhlásili meteorologové smogovou situaci také ve Středočeském kraji. Nejhorší koncentrace prachu v ovzduší byla naměřena v Příbrami, přístroje zaznamenaly přes 143 mikrogramů na metr krychlový.

Špatně jsou na tom ale také Beroun, Kladno nebo Mladá Boleslav. Rozptylové podmínky se podle meteorologů v nejbližší době nezlepší.

Situace na Plzeňsku se zhoršuje

Špatná kvalita ovzduší trápí také západočeskou metropoli. Smogovou výstrahu zatím meteorologové nevyhlásili, situace se ale může během noci dále zhoršit.

K vyhlášení smogové výstrahy musí být splněny dvě podmínky. Za prvé musí být na jedné ze čtyř stanic překročen klouzavý limit v 25 po sobě jdoucích hodinách. Druhým předpokladem je rostoucí trend v posledních šesti hodinách.

Taková situace zatím nenastala ani v centru Plzně, ani v městských částech Doubravka, Lochotín nebo Slovany, kde je ovzduší nejhorší. Aktuální hodnota se tam pohybuje okolo 132 mikrogramů na metr krychlový, limit je přitom pouhých 50 mikrogramů na metr krychlový.

„Zvlášť ráno se nedýchá zrovna nejlépe, moc spokojený nejsem. Ráno mi to vadí nejvíc, pak jsem do večera v práci, tak to moc nevnímám, a teď bych tedy řekl, že to je už zase kritické. Nějak si to přesně nedokážu vysvětlit. Nevím, co je zdrojem toho smogu, jestli průmysl nebo jestli jsou to spíš nějaká menší topidla, těžko říct,“ stěžoval si jeden Plzeňák.

V průběhu dne se nejhůře dýchalo obyvatelům Slovan. Snad překvapivě byla situace nejlepší v centru západočeské metropole, i když i tam jsou koncentrace prachu nadlimitní. Změnu k lepšímu by v Plzni teoreticky mohly přinést zlepšené rozptylové podmínky, s těmi ovšem meteorologové zatím nepočítají.

Teploty by se měly v noci pohybovat od -4 do -7 stupňů Celsia, vyloučeno není slabé sněžení a mrznoucí mlha. Vítr by měl vát pouze slabý. Je proto možné, že bude i v Plzni v průběhu noci vyhlášena smogová výstraha.

Jak vzniká smog | Foto: Michal Jindra

Tereza Janouškovcová Bartůňková, Jan Markup, Kristina Winklerová, Petra Tachecí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme