V ústeckých Neštěmicích se již brzy uzavře ubytovna. Někteří lidé stále nemají kam jít

Do zítřka by mělo asi 80 nájemníků opustit ubytovnu v Neštěmicích v Ústí nad Labem. Vlastník, firma CPI BYTY, chce zařízení zavřít a opravit. Nové útočiště si hledají i lidé, kteří se do ubytovny museli přestěhovat z nebezpečného domu v Předlicích. Většina ubytovaných už si našla jiné bydlení, část z nich ale stále nemá kam jít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vybydlený dům v ústeckých Předlicích | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

Ubytovna, kterou společnost CPI BYTY údajně dále pronajímala, je v dezolátním stavu. Podle tvrzení firmy se situace zhoršila poté, co se v prosinci nastěhovalo zhruba 40 lidí z Předlic. Ti byli nuceni opustit zdevastovaný dům v ulici Beneše Lounského, který hrozil zřícením.

Ředitel CPI BYTY Daniel Bacík si stěžoval na nepořádek a pokoje zabydlené hmyzem a hlodavci. Zmizely prý také vodovodní baterie nebo části topení a v místnostech protékala voda.

Hygienici i hasiči označili stav domu za špatný s tím, že ohrožuje zdraví lidí. Společnost se tedy ubytovnu rozhodla zavřít a opravit. Ukončila také smlouvu s nájemcem, který nezabránil, aby lidé ničili budovu a její vybavení.

Někteří nemají zájem hledat si nové ubytování

Lidem z Předlic se při hledání nového bydlení snaží pomáhat i neziskové organizace. Většině už se podle Víta Kučery ze společnosti Člověk v tísni podařilo podnájem najít.Vystěhovaným se ale občas nabízené byty nelíbí, nebo naráží na odmítavý postoj majitelů.

Přestože někteří lidé nemají zájem spolupracovat při hledání nového bydlení, na ulici by teoreticky neměl skončit nikdo. Všichni nájemníci dostali z magistrátu už před časem seznam jiných ubytoven i s kontakty.

Vedení města se o lidi z Lounského ulice už jednou postaralo, když museli opustit nebezpečný dům. Pár dní přebývali v tělocvičně, pak město zprostředkovalo dohodu s ubytovnou v Neštěmicích. Dál už se prý lidé o sebe musejí postarat sami.

Tento názor nesdílí několik aktivistů, kteří v pondělí dokonce vnikli na ministerstvo práce a sociálních věcí. Domnívají se, že město by se mělo postarat, protože kdysi rozhodlo o rozprodání domů v Předlicích. Zároveň poukazují na nedostatek sociálních bytů.

Vedení města argumentuje, že nemá na zřizování sociálního bydlení peníze. Pomoci by mu podle jeho názoru měla vláda i ministerstva.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme