V Ústí nad Labem bude speciální pořádková jednotka. Od zítřka

Dnešek je posledním dnem, kdy je ještě Ústecký kraj bez speciální pořádkové jednotky. Prvních padesát policistů v ní začne sloužit už zítra. Přitom policejní prezident slíbil, že jednotka vznikne už před měsícem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výcvik pořádkových sil

výcvik pořádkových sil | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Policejní prezident Petr Lessy slíbil vznik speciální pořádkové jednotky v Ústeckém kraji už k 1. dubnu: „Ta akcelerace minulý rok díky událostem ve Šluknovském výběžku znovu nastolila řešení pokocí této speciální pořádkové jednotky.“

Nábor prvních padesáti policistů byl totiž dokončen. Muži z nové jednotky měli nahradit své pražské kolegy, kteří dohlíželi od srpna na udržení pořádku ve Šluknovském výběžku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Začátek působení pořádkové jednotky popsala redaktorka Dagmar Cestrová

Ukázalo se ale, že převelet vybrané muže se den ze dne nepodaří. Jednotka tak nestihla k 1. dubnu oficiálně vzniknout a posily ve výběžku museli zajistit policisté z jiných útvarů a oddělení Ústeckého kraje.

Tohle provizorium tedy dneškem končí. Speciální pořádková jednotka prvního května skutečně začíná svou práci. Jednotka bude mít trvalé sídlo v Ústí nad Labem a podle potřeby bude posílat své muže na Šluknovsko.

„Budeme mít k dispozici v jakoukoli dobu 50 lidí, kteří budou připraveni vykonat jakýkoli zásah,“ řekl Jiří Šenkýř, který je pověřen řízením policie v Ústeckém kraji. V regionu je totiž více než 60 lokalit, kde mohou kdykoliv vzniknout sociální nepokoje podobně jako na Šluknovsku.

Nová speciální zásahová jednotka bude mít po dokončení náboru celkem 170 mužů. Měli by být vidět nejen při mimořádných akcích, ale jak dodal Jiří Šenkýř také v ulicích měst.

Vítaná pomoc, říká starosta Varnsdorfu

„Jedním z důvodů nespokojenosti je drobná a také větší majetková trestná činnost jako zdroj získávání finančních prostředků. A právě v této oblasti může pravidelný policejní dohled a hlídková preventivní činnost v ulicích pomoci. A pochopitelně je to pomoc vítaná,“ věří starosta Varnsdorfu Martin Louka, že posílení policejního dohledu přinese do města více klidu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Starosta Varnsdorfu Martin Louka byl hostem ranního interview Radiožurnálu o speciální pořádkové jednotce v Ústeckém kraji

Dodává, že varnsdorfská radnice už pro zmírnění sociálního napětí a zklidnění nepokojů podnikla řadu kroků. Posiluje například činnost strážníků městské policie, vydala vyhlášku omezující pití alkoholu na veřejných místech, rozšířila kamerový systém na problémové lokality, zavedla ranní linku školního autobusu nebo zřídila policejní služebnu v jednom z rizikových míst.

Radnice se zabývá také problematikou heren. Minulý týden varnsdorfští zastupitelé projednávali petici občanů, kteří chtěli prosadit požadavek na úplný zákaz hazardu na celém území města. Návrh nové vyhlášky ale hlasováním neprošel.

„Nedomnívám se, že tím hlavním důvodem by byl snad zisk městské pokladny, ale spíš policejním názorem podpořené obavy ze vzniku klubů a případně ilegálních hracích míst, které by se dostaly zcela mimo dosah jakékoliv kontroly,“ vysvětluje starosta Varnsdorfu Martin Louka. Herny podle něj zvyšují rizika života v dané lokalitě, a proto prý bude město pokračovat v práci na omezení provozovaného hazardu.

Jitka Cibulová Vokatá, Dagmar Cestrová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme