V zahrádkářské kolonii Leptáč stojí domy, rodina tam ale srub postavit nesmí

Michaele Říhové učarovalo prostředí zahrádkářské kolonie Leptáč u Prachatic. Protože už tam stojí trvale obývané stavby, netušila, že bude mít problém s vyřízením stavebního povolení. Úředníci jí nejprve poradili, aby domek nazvala rekreačním stavením. Později jí doporučili, aby přece jen zůstala u názvu rodinný dům. Ani jedna možnost ale zatím neprošla.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahrádkářská kolonie

zahrádkářská kolonie | Foto: Jan Rosenauer

Michaela Říhová tak zatím zůstává s manželem a dvěma dětmi u rodičů, což pro ni není zrovna ideální soužití. Nezmění se to ani po posledním jednání zastupitelů města Prachatice.

„Asi jsem doufala, že nám to schválí, že budeme moct začít stavět. Ale zároveň ani nejsem úplně zklamaná, když to odložili na příště, takže se tím určitě budou zabývat, že to bude trošičku hlubší. Takže doufám, že nám to vyjde,“ říká žena.

Přehrát

00:00 / 00:00

O snaze Michaely Říhové získat povolení ke stavbě srubu v zahrádkářské kolonii informoval reportér Václav Malina

„Zhruba dva tři roky to bylo v zastupitelstvu, udělali jsme v podstatě všechno, co nám řekli, a i přesto jsou pořád další problémy. Každý mi na úřadě říká něco jiného, připadá mi, že se tam nedokážou sjednotit na názoru. Ale určitě to nevzdám,“ prohlašuje a dodává:

„Snažím se, když už ostatní tam mohou stavět, abych tam já se svou rodinou mohla být, protože je tam krásné prostředí, nikdo nás tam nezruší. Bydlíme v rodinném domě s rodiči. Máme vlastně byt 2+0, máme dvě děti. Rodiče si na nás kladou hodně velké nároky, takže bohužel je těžké s nimi vyžít.“

Michaela Říhová odcházela z jednání zastupitelů rozladěná. I proto, že musela čelit námitkám úředníků, kteří poukázali na problémy s vyvážením komunálního odpadu a se zimní údržbou komunikací v zahrádkářské kolonii Leptáč.

Rodina je ochotná se uskromnit

„Já ten dům tak moc chci, že jsme se vlastně domluvili, že náš soused, který tam všechny ty silnice udržuje, tak i nadále tak bude činit. A komunální odpad – není problém vzít ten pytel, odvézt ho do města do popelnice. Co se týká světel, pouličních lamp, já jsem ochotná se toho všeho vzdát, jenom abych tam mohla bydlet,“ tvrdí Michaela Říhová.

Proč v tomhle konkrétním případě žadatelé nemohou stavět v lokalitě, kde už domy stojí?

„Předmětný pozemek se nachází na území té části obce, která nemá schválený územní plán, a současně se jedná o pozemek v nezastavěném území, takže podle paragrafu 18 odstavce 5 stavebního zákona se zde mohou umisťovat pouze ve zmíněném odstavci uvedené stavby, kam patří dopravní a technická vybavenost,“ vysvětluje vedoucí stavebního úřadu v Prachaticích Antonín Jurčo.

Pomoci má nový územní plán

Vyjmenoval i další možné účely stavby. Srub k bydlení mezi ně žadatelé neschovají a ani takovou „levárnu“ neplánují. A tak zatím mají smůlu. Kdy se dočkají souhlasu s umístěním stavby?

„Obecně by k tomu mohlo dojít po vydání nového územního plánu, bude-li předmětný pozemek zařazen mezi zastavitelné plochy, případně bude-li zastupitelstvem města v předstihu schválen souhlas s umístěním stavby podle paragrafu 188a stavebního zákona, tak dříve,“ tvrdí Jurčo.

Nadějí pro manžele Říhovy zůstává přijetí nového územního plánu Prachatic. Má se tak stát na přelomu let 2013 a 2014.

Václav Malina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme