V Železné Rudě vznikne dvojjazyčná škola pro děti z Česka a Bavorska

Velká škola v šumavské Železné Rudě je poloprázdná. V Bavorské Železné Rudě škola chybí a zdejší žáci musejí dojíždět za vzděláním do jiného města. Díky společnému úsilí obcí se to už příští rok možná změní. Česká Železná Ruda chce za podpory německého dotačního programu otevřít třídy i pro děti z Bavorska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začátek školního roku 2011

Začátek školního roku 2011 | Foto: Filip Jandourek

Společná škola pro děti z Čech a Bavorska by měla začít fungovat od září 2016. Děti budou chodit společně do jedné školy, ale výuka bude v mateřských jazycích. Kromě toho budou mít děti rozšířenou výuku druhého jazyka. Školáci z Česka se budou učit německy a naopak.

„V první etapě bychom měli poskytovat pouze prostory. S tím, že bychom chtěli spojit alespoň tělesnou a výtvarnou výchovu, aby to byl bilingvální projekt, který je cílem,“ upřesňuje zástupce ředitele školy Jaroslav Lehký.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Železné Rudě na Šumavě vznikne bilingvální škola. Podrobnosti o unikátním projektu má redaktorka ČRo Jitka Englová

Vytvoření společné školy bude mít kromě rozšířené výuky jazyků i další výhody. Nyní školáci z Bavorské Železné Rudy musí dojíždět do školy do Zwieslu, která je vzdálená 17 kilometrů. Do české Rudy to budou mít jen 3 kilometry.

Ve společné škole by měli absolvovat první stupeň, tedy 1. až 4. třídu. Učit se budou podle bavorského vzdělávacího systému. Německá strana si pro své třídy nebo pro malotřídku zajistí vlastní pedagogy.

„Bavorská Železná Ruda a česká Železná Ruda, to je prakticky jedna aglomerace. Má akorát bavorskou a českou část. Je to ohromná šance opět obě komunity spojit,“ dodává starosta Železné Rudy Michal Šnebergr z ODS.

Na společné školství chce město získat dotaci z německého programu na podporu obcí, které jsou v Národním parku Bavorský les.

Budova Základní školy Karla Klostermanna v Železné Rudě je moderní objekt, který byl postaven v roce 2000. Kapacita školy je 450 dětí. V současné době se zde vzdělává zhruba 150 dětí.

Jitka Englová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme