V žulovém masivu v Hájích u Příbrami se nachází unikátní zásobník zemního plynu

Česká republika má na zimu dostatečné zásoby zemního plynu. Jeden ze šesti zásobníků, které provozuje společnost RWE, se nachází v Hájích u Příbrami. Jedná se o světový unikát – jako první komerčně využívaný zásobník kavernového typu byl uměle vybudován v krystalinických strukturách, konkrétně v žulovém masivu u bývalého uranového dolu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (vlevo) si prohlédl podzemní zásobník plynu energetické skupiny RWE v Hájích na Příbramsku | Zdroj: ČTK

„Tady je údolí, které odděluje dva horské masivy. Za tím údolím je linie, kde probíhala těžba uranu. My jsme v žulovém masivu středočeského granodioritu,“ ukazuje vedoucí provozu zásobníku Vítězslav Borovička.

Areál má asi 200 metrů čtverečních. Prostor, kde se skladuje stlačený zemní plyn, se nachází pod zemí. Jde o systém chodeb o délce 42 kilometrů, ty tedy značně přesahují rozměry samotného areálu. Na povrchu se totiž plyn jen upravuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

V žulovém masivu v Hájích u Příbrami se nachází světově unikátní zásobník zemního plynu

„Tady je propojení s podzemím, zásobník je 960 metrů hluboko. Představte si to jako systém chodeb, které mají v podstatě průměr tunelu pražského metra. Vodní objem je 620 tisíc kubíků,“ přibližuje Borovička.

Vedoucí provozu upozorňuje, že špičkový zásobník sice není největší v Česku, je ale nejoperativnější: „Během půl hodiny můžeme začít těžit zásoby, a to výkonem až 7,2 milionu kubíku.“ Těžbu je navíc hned možné změnit na takzvané vtláčení plynu a naopak.

V kompresorovně se nacházejí dva turbokompresory s výkonem 3,5 miliony kubíků denně. „To je takové srdce zásobníku, protože vlastně pumpuje plyn do podzemí a čerpá z podzemí jako životodárnou krev,“ říká Borovička.

Zásobník v Hájích u Příbrami, budovaný od 70. let minulého století, je v provozu od léta 1998. Plyn se do něj přivádí plynovodem ze Zvěstova. Protože je jediný svého druhu na světě, jezdí tam často zahraniční odborníci na podzemní uskladňování plynu.


Zvětšit mapu

A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme