Václavské náměstí v Praze je v neděli přístupné pouze chodcům

Letos už potřetí je během první neděle v měsíci pražské Václavské náměstí od 8 do 17 hodin přístupné pouze chodcům. Na příchozí čeká například vystoupení Dětské opery Praha, kreativní výtvarná dílna nebo procházky náměstím v doprovodu odborného průvodce Pražské informační služby. Akci nazvanou Václavák bez aut zorganizoval pražský magistrát společně se Sdružením Nového Města pražského.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václavské náměstí | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Přilákat na Václavské náměstí Pražany, obyvatele města, ukázat jim, že Václavské náměstí může být i hezkým, pohodlným bulvárem, kde si můžete odpočinout, projít se a s celou rodinou třeba v klidu nakoupit,“ vysvětluje podstatu dne bez aut na Václavském náměstí členka Sdružení Nového města pražského Gabriela Novotná.

„Zatím jsou ohlasy velice pozitivní. S některými lidmi, kteří tady bydlí v okolí, se bavíme o tom, že je to trochu omezuje třeba v možnosti přijít domů nebo přijet autem. Proto se akce taky zkrátila, už v pět hodin končí program a od pěti sem rezidenti mohou přijet,“ uvádí předseda Sdružení Nového Města pražského Jan Adámek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Václavském náměstí natáčela reportérka Eva Rajlichová

„Jde o to, aby soužití mezi návštěvníky a mezi lidmi, co tu bydlí, bylo co nejpříjemnější a nejpozitivnější,“ přeje si Adámek.

Doprava na Václavském náměstí byla a je velmi rušná. Denně náměstím projede asi 20 tisíc aut. Odhaduje to Technická správa komunikací hlavního města Prahy. Tramvaje tu bylo možné potkávat až do roku 1980. Nejdříve jezdily po okraji náměstí a později ve středovém pásmu.

Hodně se mluvilo tom, že s vymizením tramvají se náměstí tak trochu stalo turistickou zónou a odřízlo se od běžného života. Jejich návrat přímo na náměstí se ale zatím nechystá.

Eva Rajlichová, Anna Königsmarková, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme