Valašský frgál ochrání Evropská komise, po pěti letech snažení

Je tenký a kruhový. Náplň tvoří hrušky, tvaroh nebo mák. Na jeho povrchu nesmí chybět drobenka ani máslo s rumem. Tak vypadá pravý valašský frgál, který bude zanedloho spadat pod ochranu Evropské komise.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Valašský frgál

Valašský frgál | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

Pokud Evropská komise zapíše frgál do rejstříku zeměpisných označení, bude mít kupující jistotu, že pod tímto označením dostane opravdový výrobek z Valašska. Není to ale jediná záruka kvality frgálu.

„I v této fázi, my, kteří vyrábíme, jsme pod stálou kontrolou Státní zemědělská a obchodní inspekce i jiných organizací,“ podotkl jednatel sdružení Valašské lidové tradice Pavel Vašut.

Pekařka Jana Kasalová z Velkých Karlovic stála v roce 2007 u zrodu myšlenky ochránit frgál před plagiáty nevalné chuti a kvality.

Letos v lednu zemřela, a tak její myšlenku dotáhli do úspěšného konce další členové sdružení Valašské lidové tradice. Spoluautorkou návrhu na zápis je Alena Pištěláková.

„Důležité je dodržování kvality a dodržování tradice,“ zdůvodnila Alena Pištěláková, proč usiluje o umístění frgálu do rejstříku zeměpisných označení.

Důležité je také to, jakým způsobem ohraničit místo, na které bude označení platit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O specifika frgálu se zajímal Roman Verner

„Vymezení vzniklo tím, že jsme pátrali, jak velké je území Valašska. V Rožnově v muzeu se nacházejí tři historické mapy a ředitel muzea nám umožnil udělat průsečík těchto map. Z těch starých historických map jsme dali dohromady vymezené území,“ vysvětlila Alena Pištěláková ze sdružení Valašské lidové tradice.

Valašsko tedy určuje na východě slovenská hranice, na západě a jihu katastry obcí od Kopřivnice po Štítnou nad Vláří.

Jak vypadá pravý valašský frgál, popsal jednatel sdružení Valašské lidové tradice Pavel Vašut.

„Valašský frgál je dle specifikace ten, který má 300 - 350g těsta, obsahuje jednodruhovou náplň. To je hruškový tvarohový makový a obsahuje na povrchu posypku a je pomazaný máslem. Samozřejmě podle možnosti přidáváme rum, případně jinou ingredienci, která ten koláč zvýrazní a vylepší,“ uvedl Vašut.

Podle informací autorů žádosti o zápis by měla Evropská komise rozhodnout v nejbližší době. Po nutné administrativě tak bude valašský frgál chráněný nejpozději od počátku příštího roku.

Roman Verner, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme