Valašští odzemkáři slaví, jejich tanec je kulturním statkem České republiky

Další z lidových zvyků se dočkal uznání na národní úrovni. Těsně před koncem loňského roku ministryně kultury Alena Hanáková zapsala na seznam kulturních statků České republiky valašský odzemek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Valašský odzemek | Foto: Alena Podlucká

„Odzemek je tanec pastýřů, to znamená chlapů, kteří bývali v horách o samotě a potřebovali si prostě sem tam ukázat před ostatními, jak jsou fyzicky zdatní, improvizačně schopní,“ popisuje folklorista a člen Rady pro odzemek Tomáš Gross.

Zároveň vysvětluje, čím se tento tanec liší od verbuňku, který je už na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

„Má samozřejmě svá kritéria, své postupy. Předzpěv, pomalé sunné části, rychlejší poskoky, přískoky, výskoky, až na závěr takzvaná fryška, velmi rychlá část. Verbuňk je více na improvizaci dle mého názoru, kdežto odzemek je podle mne daleko více fyzicky náročný.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O svébytném tanci natáčel reportér Roman Verner

Předseda Rady pro odzemek Petr Dobrovolný připojuje letošní program, v němž budou náročný tanec představovat dalším zájemcům:

„Budeme dělat v dubnu seminář na Vsetíně, budeme mít začátkem července školu mladých odzemkářů v Rožnově pod Radhoštěm. Mezi tím budeme samozřejmě prezentovat odzemek i pro širokou veřejnost. Nejbližší akce je Vševalašský bál, kde by měly být odzemky prezentovány také. A potom hlavně na Rožnovských slavnostech.“

Dlouholetý tanečník a propagátor odzemku Miroslav Ekart věří, že ojedinělý zvyk zůstane díky mnoha pokračovatelům zachován a časem dožene slovácký verbuňk ve světové proslulosti.

„V současné době je zaevidováno asi 120 chlapců, kteří se odzemku věnují, ale rostou pořád noví a noví. Na špičkové úrovni v současné době tancuje tak třicet chlapců, kteří jsou opravdu dobří a pořád si udržují svoji kondičku. Tam máme chlapce už od školních let až po takové čtyřicátníky, kteří pořád ještě se cítí jak chlapi a pořád se to ještě snaží dobře zatancovat,“ říká Miroslav Ekart.

A třeba právě jejich výkony budou k vidění ve Vsetíně už 23. února na Vševalašském bále.

Martin Hromádka, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme