Váleční veteráni získali v pražské vojenské nemocnici nové bydlení

Zcela nově vybavené garsoniéry a pokoje se sociálními lůžky dnes otevřela pražská Ústřední vojenská nemocnice. Rekonstrukce prostor nabídla 38 míst, která váleční hrdinové okamžitě využili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústřední vojenská nemocnice | Foto: Marián Vojtek

Oddělení dnes slavnostně otevřeli ministr obrany Alexander Vondra a ředitel nemocnice Miroslav Zavoral, který popsal, jak nový domov veteránů vypadá:

„Jsou to garsoniéry, které jsou nově vybavené. Každá garsoniéra má kuchyňský kout, má velice dobrou, zdravotně nezávadnou postel a samozřejmě výborné sociální zázemí – sprchu, která je přizpůsobená seniorům, a podobné maličkosti.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý příspěvek Nikoly Bojčeva

Ministr Vondra při té příležitosti připomněl, že to je pouze první krok ke zlepšení péče o válečné hrdiny:

„Otevřeně přiznávám, že máme deficit, pokud jde o péči o válečné veterány, přičemž válečných veteránů neubývá, váleční veteráni z druhé světové války se dožívají vysoce pokročilého věku a tu péči potřebují více než kdy jindy.“

„Kapacita není taková, aby mohla uspokojit poptávku, ale přeci jenom je to krok kupředu. Zároveň ten standard, ta kultura prostředí je už o ničem jiném, než když tady bylo podobné zařízení v suterénu.“ Vondra upřesnil, že nyní se nová lůžka pro vojenské veterány nachází v horním patře pavilonu.

„Přeci jenom k tomu pokročilému věku a zdravotním potížím aspoň přibude trošku více optimismu v podobě světla, sluníčka a hezkého výhledu na Prahu,“ dodal.

Péče bude dále zlepšována

Miroslav Zavoral potvrdil, že péči o válečné veterány chtějí v ÚVN do budoucna ještě rozšířit:

„Ústřední vojenská nemocnice má dlouhodobý plán vytvořit pavilón multifunkční péče o válečné veterány. Tento pavilon bude obsahovat všechny formy takzvané následné péče – od sociálních lůžek, které jsme nyní zrekonstruovali, až po Domov péče pro válečné veterány, který jsme dneska otevřeli, a následná lůžka a denní stacionáře a ambulantní péči, kterou plánujeme vybudovat v příštích letech.“

O hrdiny z dob válek pečuje dvacetičlenný tým, který plní nejen úkoly zdravotnické, ale hlavně sociální.

„Máme tu tým asi 20 lidí, z čehož je 8 všeobecných sester, které se samozřejmě zabývají hlavně tím rehabilitačním ošetřovatelstvím, abychom vedli i takto náročné klienty k soběstačnosti. Naším cílem je samozřejmě jim zkvalitnit život,“ řekla Radiožurnálu náměstkyně ředitele nemocnice Lenka Gutová.

Rekonstrukce oddělení přišla na 30 milionů korun. Dvě třetiny hradila nemocnice z vlastních zdrojů, zbytek dotovalo ministerstvo obrany.

Nikola Bojčev, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme