Vandal v Jihlavě zničil protipovodňovou ochranu. Musí se objednat nová

Protipovodňová ochrana v Jihlavě se stala terčem vandala. Neznámý pachatel rozřezal vakový jez, který při velké vodě reguluje hladinu řeky. Rozsáhlé poškození se nedá opravit. Jediným řešením je celý jez vyměnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protipovodňová ochrana v Jihlavě se stala terčem vandala | Foto: Lucie Maxová

Pachatel, po kterém pátrá policie, musel mít velkou sílu, aby dvacet pět metrů dlouhou vakovou nádobu z pryžotextilní tkaniny dokázal rozřezat.

„Konstrukce je trojvrstvá, o tloušťce 4,5 milimetru. Není tak jednoduché ji proříznout, čili muselo to být nějakým způsobem připravené,“ domnívá se Vladimír Kožich, technik z Povodí Moravy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o zničené protipovodňové ochraně v Jihlavě zjišťovala reportérka Českého rozhlasu Lucie Maxová

Aby vakovou nádobu někdo rozřezal, musel se k ní prý navíc dostat po řece, kde je normálně asi metr a půl vody. Vandal tak ke splavu musel připlout na lodi.

Vakový jez, který v době povodní automaticky upouští přebytek vody, je na řece v ulici Mlýnská čtyřicet let. Za celou dobu se technici s ničím podobným nesetkali.

„Konstrukce funguje po celý rok bez problémů, i když tu jsou plovoucí předměty nebo ledové kry. Za normálních okolností by k tomu nedošlo,“ říká technik Vladimír Kožich.

Pachatel i jeho motiv zatím zůstávají hádankou. Podle policie, která případ šetří pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, způsobil škodu 700 tisíc.

Nový jez by měl být na řece zhruba do měsíce. Obyvatelé se do té doby povodní obávat nemusí.

„Řeka Jihlava je ve městě Jihlavě upravena tak, že by v tomto úseku měla být kapacitní na stoletou vodu. Zatím nehrozí nebezpečí rozlití,“ ubezpečuje Vladimír Kožich.

Povodí Moravy teď uvažuje o tom, jak vakové jezy po celé republice před vandaly uchránit. Bude to prý ale těžké, protože protipovodňová opatření jsou na veřejně přístupných místech.

Lucie Maxová, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru