Vandalové ničí ukazatele na středočeských silnicích. Oprava zabere i několik týdnů

Dálnice a rychlostní silnice ve Středočeském kraji lemují poškozené značky. Na cestě ze Slaného do Prahy je jich hned deset. Většinu z nich poničili vandalové nebo neopatrní řidiči. Dopravní psychologové nabádají k větší pozornosti, protože poškozená značka může hrát hlavní roli při mnohých nehodách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poničená dopravní značka | Foto: Pavel Pavlas

Značky na rychlostní silnici číslo sedm směrem do Prahy jsou poškozené už několik týdnů. U sedmi z nich chybí části, tři jsou počmárané hanlivými nápisy.

„Pokud je ještě stále čitelné, co na značkách je, tak si to člověk domyslí. Ale pokud je to posprejované tak, že už člověk nepřečte, co tam má být, nebo pokud je to poničené natolik, že nevím, která je hlavní a která je vedlejší, tak jsem z toho samozřejmě zmatený,“ vysvětluje Jiří Dohnal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Pavel Pavlas se zajímal o vandaly ničící ukazatele na středočeských silnicích

Ze Slaného do metropole jezdí pravidelně a nelíbí se mu, že silničáři poničené ukazatele stále neopravili.

Kladenská dopravní psycholožka Romana Hübnerová nabádá k opatrnosti. Poškozená značka podle ní může způsobit i vážnou dopravní nehodu.

„Je to samozřejmě hrozně individuální, protože jsou různé druhy řidičů od profíků, kteří jsou zvyklí na stresové situace, až třeba po laika, který začíná. A u toho se může stát, že poškozená značka informaci tak znehodnotí, že dojde k dopravní nehodě, a může se u něj vyvinout i posttraumatická porucha, která může v extrémních situacích trvat i tři měsíce,“ upozorňuje.

Řidiči si podle ní ale mohou za situaci tak trochu sami, když vandaly přehlíží a nenahlásí je.

Rozbité značky na dálnicích opravuje Ředitelství silnic a dálnic téměř okamžitě, ty na rychlostních silnicích si musí i několik týdnů počkat. Důvodem jsou peníze. Správce komunikací dá ročně za výměnu poničených ukazatelů v celé republice zhruba 20 milionů korun, potřeboval by prý víc.

Poškození některých značek řeší dokonce i policie, většinou ale marně. „Pokud v místě není dopravní kamera nebo svědci nebo něco, tak toto stejně, jako to známe ze soukromého života u krádeží vozidel, málokdy končí zdárným vyřešením případu. Většinou se zdárně řeší pouze ty případy, kdy je to nějaká nehoda a viník je znám,“ říká Jan Hoření z Ředitelství silnic a dálnic.

Kdy poškozené značky ze středočeských silnic zmizí, zatím není jasné.

Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme