Vánoce na dětské onkologii v Brně: Hlavně zdraví, svátky třeba v srpnu

Dětská fakultní nemocnice v Brně se snaží před Vánoci propustit domů tolik malých pacientům, kolika to zdravotní stav dovolí. Ti, kteří tam přesto musí zůstat, nepřijdou o stromeček, dárky ani rybu s bramborovým salátem. Největším dárkem je ale pro děti a jejich rodiče zdraví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dítě v nemocnici (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Na onkologickém oddělení letos vánoce oslaví i Filip, kterého v těchto dnech čeká důležitá operace.

„Vánoce teď nejsou to nejdůležitější, co nás zajímá, protože máme plánovanou operaci. Žádné velké přípravy, nošení dárků nebo podobně,“ říká tatínek malého pacienta.

Oslavu Vánoc si podle něj můžou udělat spolu, třeba v srpnu. „Svátky, to je taková druhořadá záležitost, protože každý se více soustředí na dítě,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

V dětské fakultní nemocnici v Brně natáčely reportérky Martina Pelcová a Gabriela Hrazdírová

Na stejném oddělení leží i malý Štěpán se svou maminkou.

„Letošní Vánoce budou jiné v tom, že nebudeme ani řešit to, aby byly pod stromečkem dárky, ale abychom se jako rodina sešli dohromady doma, abychom ten čas trávili spolu,“ vysvětluje Štěpánova maminka.

Ve Fakultní dětské nemocnici v Brně se přesto snaží, aby si malí pacienti Vánoce užili, jak nejlépe to jde.

Jana Šífová pracuje jako vrchní sestra od roku 1992. „Za tu dobu, co pracuji v Dětské nemocnici se doba velmi změnila. Rodiče můžou k dětem, Vánoce jsou pro ně velmi příjemné, na každém oddělení mají vánoční stromeček, můžou se jim donést dárky,“ popisuje vrchní sestra režim na dětském oddělení ARO.

Pokud děti nemusí dodržovat dietu, nepřijdou ani o štědrovečerní večeři. „Běžně jako v domácím prostředí mají rybu, salát, rybí polévku a nějakou sladkost,“ dodává Šifová.

Děti také dostanou dárečky a pak můžou jít spát tak pozdě, jak se jim chce. „Je to skutečně takový uvolněnější režim, protože tady pacientů není takový počet,“ vysvětluje vrchní sestra.

Martina Pelcová, Gabriela Hrazdírová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme