Vánoční strom na Staroměstském náměstí začne svítit v sobotu. Káceli ho 6 hodin

Do Prahy v noci na úterý dorazí vánoční strom, který ozdobí pražské Staroměstské náměstí. Včera ho pokáceli odborníci v České Lípě. Osmašedesátiletý a třiadvacet metrů vysoký smrk po celou dobu jistil mobilní jeřáb pomocí popruhů. Slavnostně se rozsvítí v sobotu 28. listopadu, kvůli bezpečnosti ale organizátoři neřeknou přesný čas. Magistrát o tom rozhodl na poradě bezpečnostních složek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odvoz stromu | Foto: Tomáš Mařas

„Občané se ale i tak mohou od soboty přijít podívat na rozsvícený strom, a abychom ji vyšli vstříc, plánujeme, že by se strom za rytmu hudby rozsvěcel každou hodinu. V době adventu bude na ulicích více policistů, a to zejména v místech se zvýšenou koncentrací občanů,“ uvádí mluvčí radnice Vít Hofman.

Média původně minulý týden po tragických událostech v Paříži informovala o tom, že se kvůli hrozbě teroristických útoků tradiční slavnost v Praze konat vůbec nebude. Tuto informaci ale magistrát vyvrátil a vánoční strom z České Lípy na Staroměstské náměstí dorazí v noci na úterý.

Přehrát

00:00 / 00:00

O bezpečnostních rizicích, která brání tradičnímu rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí, mluvil mluvčí magistrátu Vít Hofman

„Zatím se převezl do Úžic, kde je odstavený v areálu jedné firmy a do Prahy dorazí na Staroměstské náměstí v úterý zhruba mezi jednou a druhou hodinou ranní,“ popisuje za organizátory trhů na Staroměstském náměstí Petr Hozák.

Odborníci vánoční strom pro Prahu káceli šest hodin a během přepravy ho musí jistit kilometr provazu. Na kácení a přepravě stromu se podílelo přibližně 30 lidí.

Zabezpečení stromu

„Samotný strom budou držet dva popruhy, které jsou předimenzované. Každý z nich unese více než deset tun, strom má kolem čtyř tun. I tak to máme pro jistotu chycené na dva úvazy a k tomu ještě třetí, který to bude jistit,“ vysvětluje Petr Hozák.

Ve chvíli, kdy se strom podřízne, zůstane svisle viset na popruzích. Je to i z důvodu, aby se pak lépe dával na tahač,“ doplňuje Hozák. Popruhy strom drží ve dvou třetinách jeho výšky. „Je to proto, že kmen je tam dostatečně pevný na to, aby vydržel tlak, až se bude pokládat na podvalník.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se kácí a přepravuje vánoční strom pro Prahu? Zjišťovat to byl redaktor Tomáš Mařas

Několikanásobný mistr České republiky v práci s motorovou pilou Jiří Vorlíček vysvětluje, že je důležité všechno dopředu promyslet.

„A zajistit to tak, aby to bylo bezpečné a nic se nestalo. Proto jsme se domlouvali s panem jeřábníkem, jak to udělat, aby to bylo bezpečné pro nás i strom. Celé jsem si to obešel a zjišťoval, kde je tahové a tlakové dříví, a začali jsme řezat v tom řidším a jdeme do toho hustšího,“ doplňuje.

Porada při zařezávání spodní části kmene | Foto: Tomáš Mařas

‚Takové malé dřevosochání‘

Zároveň upozorňuje, že kmen musí být na spodní části opracovaný do dvou metrů, protože otvor na Staroměstském náměstí je připravený na tento rozměr. „Průměr se musí přeřezat na padesát centimetrů, plus minus centimetr. Je to takové malé dřevosochání,“ dodává Vorlíček.

Martin Švestka odpovídá za přepravu stromu. Několik pracovníků ho přivazuje na podvalník. Každá větev se musí přivázat ke kmeni, aby se dosáhlo požadovaného rozměru. Šířka čtyři a půl metru a výška pak bude čtyři metry a šedesát centimetrů.

„Musí se to dělat opatrně, aby se větve nepolámaly, ale zase abychom dodrželi průjezdný prostor. Každý rok se na přivázání stromu spotřebuje zhruba kilometr provazu a uvazovacího materiálu,“ upřesňuje Švestka.

Ukládání stromu na podvalník | Foto: Tomáš Mařas

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme