Vánoční strom v Ostravě-Přívoze musí mít vlastní ochranku

Na náměstí v Ostravě-Přívoze museli zavést zvláštní opatření kvůli vánočnímu stromu. Ozdobená desetimetrová jedle se totiž stala terčem zlodějů, kteří si odnesli vše, na co dosáhli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoce, vánoční stromeček | Foto: Fotobanka stock.xchng, Jamie Playfair

Očesali baňky, odřezali spodní větve i kus světelného řetězu. Městskému obvodu tak vznikla škoda ve výši víc než 70 tisíc korun. Podal proto trestní oznámení na neznámého pachatele. Vánoční strom teď musí být pod dohledem.

„Tady v té lokalitě se není čemu divit, je to pravděpodobné. Nemají k tomu úctu, i když je to přímo před kostelem. Prostě je to v lidech,“ komentuje krádež paní Dana. Bydlí kousek od náměstí a podle ní je v Přívoze možné všechno.

Spodní větve dostaly zabrat, chybí desítka barevných koulí a kus světelného řetězu visí zplihle k zemi. Budí to pozornost kolemjdoucích a starousedlíky to nadzvedává ze židlí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na strom, který už se stihl stát terčem zlodějů, se jela podívat reportérka Jana Jeckelová

„Podle mě jsou zloději málo trestaní, nemám pro to slov,“ kroutí hlavou pan Kalužík.

Přímo na strom, který měl být ozdobou náměstí, má výhled prodavačka Jarka z místní samoobsluhy. Obává se ale, že o něj přijde.

„Je to ostuda, nenechají toho ani na vánoční svátky,“ říká.

Není to přitom poprvé, co ozdobenému stromu v Přívoze neodolali zloději.

„Za posledních pět let byly tři podobné případy. Jednou byla uřízlá špička stromu, v dalším případě byl strom nahnutý tak, že jsme ho museli ještě před Vánoci sundat. Také došlo k rozkradení atrap vánočních balíčků. Od té doby používáme baňky,“ uvádí Jana Pondělíčková z radnice městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.

„Někdy si říkám, že to ani nemá cenu, ale bylo by smutné, kdyby to tu nebylo,“ přemýšlí paní Libuše.

Radnice slibuje, že poničené řetězy nahradí a ohrožený vánoční symbol teď častěji kontrolují strážníci městské policie. Ani děti z Přívozu by tak o slavnostní rozsvěcení neměly přijít.

Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme