Vánoční stromek lze pořídit u supermarketu i u hájovny

Doby, kdy na pořízení vánočního stromku stačila pilka a několik minut strachu, jsou už naštěstí dávno pryč. Prodejce symbolu vánoc dnes najdete téměř u každého nákupního centra. Stromky ale ani letos nezmizely od hájoven.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vánoční stromky, prodej | Foto: Eva Odstrčilová

Lesníci z Královéhradeckých lesů například vozí každý den nové stromky kousek za Třebechovice pod Orebem, k hájovně Marokánka.

Vybrat si smrček nebo borovičku je pro řadu lidí, kteří sem denně přicházejí, doslova alchymie. Nezřídka se tak stává, že výběr toho nejlepšího kousku zabere rodinám i několik desítek minut. Měří se, prohlíží a odhaduje.

„U Marokánky je prodej zhruba 600 borovic, asi 40 jedlí a asi 100 smrčků. Jsme v borové oblasti, proto prodáme nejvíc borovic. Samozřejmě byl by zájem o jedle, ale ty teprve do lesa zpětně sázíme asi pět let,“ vysvětluje nadlesní Pavel Dostál z městských lesů.

Prodávané stromky se vyřezávají v rámci výchovy lesních porostů. „Takhle mají smysluplné využití, normálně by z prořezávek uschly bez užitku,“ dodává Dostál.

Lucie Maňourová, Martin Pařízek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme