Varnsdorfská radnice: Při kontrole dávek nepřekračujeme zákon

Radnice Varnsdorfu začala rázně postupovat proti příjemcům sociálních dávek, kteří mají auta, satelity nebo počítače. Po vzoru Litvínova začal městský úřad majetkové poměry těchto lidí kontrolovat a jejich dávky omezovat nebo místo peněz jim poskytovat stravenky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romové ve Varnsdorfu, městská ubytovna

Romové ve Varnsdorfu, městská ubytovna | Foto: Filip Jandourek

„Chceme jít tak daleko, jak nám to zákon jen umožní,“ řekl starosta Varnsdorfu Martin Louka. Podobně jako v dalších městech na Šluknovsku začali varnsdorfští prověřovat například to, zda má příjemce dávek auto nebo jiný cenný majetek, který by mohl prodat.

Navíc se snaží mapovat, kdo například platí povinné ručení za auta, kterými nezaměstnaní jezdí. „Je potřeba ukázat slušným lidem, že těm, kteří žijí z dávek, nebude vše donekonečna procházet,“ vysvětlil Louka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kontrole sociálních dávek diskutovali v Ozvěnách dne 1. místostarosta Varnsdorfu Karel Dubský a Jan Černý z organizace Člověk v tísni

Podle Jana Černého z organizace Člověk v tísni měly radnice kontrolu používání prostředků z dávek uloženou zákonem už dříve. V zákoně však prý není definováno, co je to zneužívání sociálních dávek, a radnice by měly postupovat obezřetně.

„Sociální politika na úrovni obcí by se měla dělat přiměřeně a rozumně. Nevím, jak by to dopadlo, kdyby došlo k plošnému zavedení takového opatření. Je mnoho lidí, kteří nemohou reálně sehnat ve Šluknovském výběžku práci. Průměrná nezaměstnanost je tam okolo 18 procent, takže každý pátý člověk je tam bez práce. Když jim seberete možnost užívat motorové vozidlo, nebudou moct jezdit do práce nebo si tu práci shánět,“ varuje Černý.

Radnice podle prvního místostarosty Varnsdorfu Karla Dubského dokáže rozlišit, kdo dávky zneužívá a kdo je v opravdu složité sociální situaci. „Každá dávka se posuzuje individuelně, hmotnou nouzi stanovuje zákon. My nechceme překračovat zákon,“ ujišťuje.

„Lidé, kteří vyšli do ulic, mají pocit, že jejich peníze, které dávají solidárně do sociálního systému, by měly být zhodnoceny jinak než ježděním v autech, satelity na našich ubytovnách a zlatými řetězy kolem krku,“ potvrzuje Dubský, že opatření vznikla po protestech místních obyvatel.

Černý vidí problém v rozdílnosti sociální politiky v různých městech: „Sociální práce jsou jinak vykládány v Aši, jinak ve Varnsdorfu a jinak v Praze a záleží individuelně na úřednících, jak jsou vzdělaní a motivovaní do práce kontrolovat, ale i podporovat ty lidi, aby překročili kruh, ve kterém se pohybují.“

Kontroly v Rumburku prokázaly 14 případů lidí, kteří dávky propíjeli nebo hráli na automatech. Teď jim hrozí, že dostanou menší dávky nebo poukázky. Rokycany chtějí využít novou legislativu a vyhláškou zakázat všechny hrací automaty.

Ve Varnsdorfu se tímto problémem zabývá zvláštní komise. „Legislativa nám to doteď neumožňovala, odteď můžeme. Vymezit okruh hracích automatů je jedna věc a zakázat je plošně je věc druhá. Je otázka, jestli nepoškozujeme zase ostatní,“ upozorňuje Dubský.

Lucie Maňourová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme