Včera desítky aut, dnes ráno jediné. Parkoviště na Malostranském náměstí skončilo

Židle, slunečníky a možná také pojízdná kavárna. To všechno by mělo být na Malostranském náměstí v Praze v místech, kde bývalo parkoviště. Auta tam mohli řidiči nechat stát do včerejší půlnoci, dnes už jim hrozí, že si pro jejich vůz přijede odtahová služba.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malostranské náměstí - parkoviště

Malostranské náměstí - parkoviště | Foto: Filip Jandourek, Michal Jindra

Včera stálo na parkovišti na Malostranském náměstí kolem osmi desítek aut, kolem půlnoci jich zůstalo už jen pár a do rána jediné.

„Uprostřed tu stojí ještě poslední auto s cizí poznávací značkou, které si řidič neodvezl. Policisté ale zatím čekají, až si pro něj přijde,“ popsal krátce po deváté hodině z místa reportér Filip Titlbach. „Ten prostor je tady opticky větší,“ doplnil.

Magistrát ustoupil tlaku lidí, kterým se vzhled náměstí s auty nelíbil, zaznívají však také negativní ohlasy. Podle některých řidičů se centrum hlavního města stává pro auta čím dál nedostupnější.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Malostranském náměstí den před zrušením tamního parkoviště natáčel redaktor Filip Tilbach

„To teda nevím, kde tady potom zaparkuju,“ podivoval se včera jeden z řidičů na Malostranském náměstí. „Vyzkoušel jsem i parkoviště P+R, to znamená zaparkovat někde u metra, bohužel se mi podařilo asi třikrát, že parkoviště byla plná i na periferii Prahy. Obecně těch parkovacích míst je málo,“ dodal další.

Proti zrušení parkoviště se před časem vyslovili také někteří poslanci. Malostranské náměstí totiž leží jen pár desítek metrů od sněmovny. Ta tam měla pro své účely zarezervovaných 42 míst, tedy zhruba polovinu celé kapacity.

„Pro celou Poslaneckou sněmovnu je to komplikace. V době zasedání Poslanecké sněmovny navštíví služebně objekty, které sněmovně patří na Malé Straně, tisíc lidí denně, ať už jsou to poslanci, asistenti, zaměstnanci, členové vlády, pracovníci různých státních ústředních úřadů, kteří tady prostě jsou, protože tady být musí, protože tady jsou pracovně. Kancelář Poslanecké sněmovny požaduje po Praze 1, aby těch 42 míst bylo nějak nahrazeno v přilehlých ulicích,“ uvedl Roman Žamboch z tiskového odboru sněmovny.

Mezi zastánce volné plochy pro setkávání místních zase patří asistent náměstkyně primátorky Matěj Chytil (SZ).

Parkoviště na Malostranském náměstí v Praze k 1. červenci skončilo. Kolem půlnoci na místě ještě pár aut bylo | Foto: Filip Jandourek

„Chápu rozhořčení, ale myslím si, že v Oslu, kde jsou lidi bohatší než my a ve všech indikátorech se jim tam žije trochu líp než nám, nemají v centru města auta a zvládají to dobře. A myslím si, že to Praha zvládne taky,“ řekl Chytil.

Ten si už s několikaměsíčním předstihem zarezervoval na dnešek část náměstí – to ještě nevěděl, jestli na oslavu nebo jinou akci. „Nakonec k tomu rozhodnut došlo teprve nedávno, to znamená, že ta akce bude poděkování těm lidem,“ doplnil Chytil.

Náměstí teď uklidí a opraví technická správa komunikací. Od července do konce října tam budou mít kulturní program na starosti městští urbanisté.

Malostranské náměstí, parkoviště | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

ČRo, Filip Titlbach Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme