Ve chvaletické elektrárně vypukl v noci požár. Likvidovalo ho 13 hasičských jednotek

V elektrárně Chvaletice na Pardubicku vypukl v úterý časně ráno požár. Hořet začalo v zauhlovacím mostu, který slouží k zavážení paliva ke kotlům elektrárny. Vyhlášen byl třetí stupeň požárního poplachu. Uhelná elektrárna, která patří mezi největší v Česku, musela zastavit provoz. Oheň dostali hasiči pod kontrolu kolem šesté ranní. Škoda je vyčíslena na 50 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár v chvaletické elektrárně | Foto: HZS Pardubického kraje

Chvaletická uhelná elektrárna kvůli požáru zastavila provoz. Po sedmé ráno se sešel krizový štáb společnosti Severní energetická, která elektrárnu vlastní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Požár ve chvaletické elektrárně

„Požár byl na operační a informační středisko hasičů oznámen ve 3.36 a na místo ihned vyjelo třináct jednotek hasičů, a to i ze sousedního Středočeského kraje,“ oznámila Vendula Horáková, mluvčí pardubických hasičů.

Zasahovaly profesionální jednotky z Přelouče i Pardubic a dobrovolné ze Zdechovic, Řečan nad Labem, Kladrub nad Labem, Přelouče, Lipoltic, Břehů, Choltic, hasiči elektráren Chvaletice a dále byla vyžádána mezikrajská výpomoc, a tak ze Středočeského kraje vyjely jednotky z Čáslavi, Starého Kolína a Žiželic.

Po provedeném průzkumu bylo zjištěno, že hoří zauhlovací technologie s dopravníkovým pásem, který se pravděpodobně velkým žárem propadl. Příčina vzniku požáru je předmětem dalšího vyšetřování.

„Škoda byla předběžně vyčíslena na padesát milionů korun a uchránit se podařilo majetek vy výši 400 milionů korun,“ doplnila mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová.

Požár v Elektrárně Chvaletice lze svým charakterem přirovnat k požáru Elektrárny Opatovice nad Labem ze dne 7. srpna 2005, kdy hořel pásový dopravník. Ten byl ale v podzemních prostorách.

Hustý dým, jedovaté zplodiny, neznámé a prašné prostředí – to vše jsou faktory, které ztěžovaly práci hasičům při likvidaci požáru. Při zásahu používali hasiči dýchací přístroje.

Na místo byli povoláni i specialisté z laboratoře Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč.

Podle mluvčí nebyl nikdo zraněn a obyvatelům Chvaletic ani okolních obcí žádné nebezpečí nehrozí.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme