Ve frontě na rybí polévku stáli bezdomovci, turisté i Pražané

K novodobým oslavám Vánoc patří v Česku množství už letitých tradic - dárky, stromeček, kapr s bramborovým salátem nebo rybí polévka. A právě tu dnes rozdávali na Staroměstském náměstí zástupci Magistrátu hlavního města Prahy. Do fronty se postavili bezdomovci, turisté i Pražané.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský primátor Bohuslav Svoboda rozléval na pražském Staroměstském náměstí rybí polévku | Zdroj: ČTK

Už před 11. hodinou, kdy akce začínala, vyrostla u stánku fronta, ve které bylo odhadem až 250 lidí. A množství dalších zvědavců se tísnilo kolem. Pro zájemce tady připravili kuchaři stejně jako loni dva tisíce porcí rybí polévky.

„Jo, je výborná. Já jsem tady teda poprvé, je fakt dobrá,“ říká jeden z mužů a další žena přitakává: „Dobrá byla, moc dobrá.“ Pro jiného muže to byl nevšední zážitek: „Já teda rybí polévku zas tak často nemívám, letos jsem ji měl po několika letech.“ Další přiznali, že polévka byla lepší než loni.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Staroměstském náměstí natáčel redaktor Mirko Vasič

Jedno z tradičních vánočních jídel servíroval i pražský primátor Bohuslav Svoboda, který si tuto roli vyzkoušel poprvé loni. V dnešní době jde podle něj už hlavně o tradici, na rozdíl od původního smyslu nakrmit chudé. A tomu odpovídá i složení zájemců o polévku.

„Podle toho co vidím, tak samozřejmě, že tu budou bezdomovci, pro ně to znamená velmi příjemný den z tohoto pohledu, protože kromě polévky je také chleba. Druhou velkou skupinou jsou cizinci, pro které je to obrovsky atraktivní. Pak jsou tady občané Prahy, těch je asi tak padesát procent,“ odhaduje Svoboda, se kterým se lidé pustí do nejrůznějších rozhovorů. A to i na téma fungování pražského magistrátu.

„Ta diskuze, která probíhá při nalévání v sobě často obsahuje otázky na chod radnice, na to, jak je magistrát vnímán, co všechno děláme špatně. To všechno se ozývá,“ říká Svoboda.

Ne každého ale láká možnost prohodit pár slov s primátorem hlavního města.

„To ani nějak ne. Já jsem byl támhle vedle, tam byly hezké slečny,“ našel si jiný důvod jeden z mladých konzumentů rozdávané rybí polévky.

Mirko Vasić, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme