Ve Frýdku-Místku by mohla vyrůst malá zoo, v minulosti už tam jedna fungovala

Medvěd, velbloud nebo třeba pes dingo, taková zvířata kdysi žila přímo v centru Frýdku-Místku. Lidé si je mohli prohlížet v malém zoo parku v areálu textilky, po kterém dnes zbyla už jen zpustlá a zapomenutá zahrada. Před dvěma lety ji ale znovu objevila parta nadšenců, kteří teď usilují o její obnovu. Od města i majitele pozemku dostali na konci roku svolení a letos se tak chtějí pustit do velkého úklidu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lama farma Bítov

Lama farma Bítov | Foto: Romana Kostohryzová

Park je zatím zarostlý a jde vidět, že na něm bude hodně práce. „Budeme muset v parku vyklestit všechny nálety, ale většina stromů, které jsou staré okolo 120 let, tady zůstane,“ plánuje pomalu první úpravy Petra Vlasáková.

Ona a Petr Dvořáček jsou členy Spolku pro Faunapark a se zahradou mají velké plány.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zoopark by mohl vyrůst v centru Frýdku-Místku, kde už v minulosti jeden byl. Nacházel se v areálu textilky a zbyla po něm už jen spustlá zahrada

„Naším záměrem je vybudovat malou dětskou zoo, klidovou zónu, kde by se lidé cítili dobře, mohli si pohladit domácí zvíře. Aby děti poznaly, že vajíčka se neprodukují v supermarketech, ale snášejí je slepice,“ popisuje Petr Dvořáček.

V centrální pergole parku se nachází most v japonském stylu a bývalé jezírko, i to se má změnit a obnovit:

„Budou tam různé druhy kachen a v okolí jezírka chceme vypustit pávy přímo do parku, aby to podtrhovalo rys kouzla místa,“ vysvětluje Petra Vlasáková.

Park má totiž bohatou historii. Založila ho v 19. století slavná továrnická rodina Landsbergerů jako zahradu ke své rezidenci. Zoo v něm vznikla o 70 let později, kdy už celý areál patřil národnímu podniku Slezan.

„Nebyla to žádná velká zoologická zahrada, ale myslím si, že na poměry města určitě pěkná. Byl tady medvěd, velbloudi, pes dingo,“ vzpomíná zaměstnanec současného Slezanu Luděk Korč.

Tak velké ambice ale spolek nemá, i když lidé jim prý nabízí všelijaká zvířata. „Máme nabídky na lamy, pštrosy. Slíbeného máme i koně, ale uvidíme. Musíme to všechno dělat s rozmyslem, aby i ta zvířata měla určitou pohodu,“ uzavírá Petra Vlasáková.

O konečné podobě zooparku budou ještě jednat s městem i firmou Slezan, která už přislíbila symbolický pronájem. Bez zvířat by se ale zahrada mohla veřejnosti provizorně otevřít už v létě.

Kateřina Daňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme