Ve Frýdlantě rozebírají 250 let starou hrázděnku. Postaví ji ve skanzenu o 9 kilometrů dál

Jednu z nejstarších podstávkových chalup postavenou ve Frýdlantu na Liberecku teď ručně rozebírají odborníci spolu s nadšenci ze sdružení Český svět. Postaví ji ale znovu - v devět kilometrů vzdáleném skanzenu Český svět.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrázděnka ve Frýdlantě

Hrázděnka ve Frýdlantě | Foto: Ivana Bernáthová | Zdroj: Český rozhlas

„To se rozsype, vždyť to už tady stojí kolik let,“ kroutí hlavou u zchátralé hrázděnky v centru města důchodkyně z Frýdlantu. Moc se jí nechce věřit tomu, že rozpadající se chalupu vůbec někdo rozebere, natož postaví jinde.

Protější podstávkový dům se například po letech rozpadl a pak dokonce hořel. Je ale ráda, že se lépe zachovaná chaloupka přestěhuje do Dolní Řasnice. A tím i zachrání pro vnuky a pravnuky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se rozebírá hrázděnka, zjišťovala redaktorka Ivana Bernáthová

„Ve skanzenu v té vesnici už je hodně takových baráčků,“ doplňuje důchodkyně, že chaloupku budou sestavovat tři roky. Podle Milana Maršálka ze sdružení Český svět by měla rozebírání domu postaveného po roce 1760 skončit do dvou měsíců a pak se bude opravdu tři roky znovu stavět.

Stavba jako lego

Teď je důležité zachránit co nejvíce původního materiálu hrázděnky. „Rozebírá se opatrně. Postup je jednoduchý, protože hrázděný dům a konkrétně podstávka je v podstatě lego. Všechny díly jsou značené už dvě stě let. Na trámu jsou historické značky. Tento trám je dvojkový a to znamená, že všechno, co do něj jde, je dvojka. A teď jde o to, který trám je jednička a který je trojkový. A nepoplést to,“ vysvětluje Maršálek.

Protože hlína a louče, které drží stěny mezi trámy, značené nejsou, dávají se do očíslovaných beden. „Je to zajímavé, ale hlavně si myslím, že musí dodržovat řadu pravidel, co používali naši předci a poučit se od nich,“ konstatuje Milada Prokopová, která rozebírání chalupy sledovala.

Milan Maršálek je ale kovaný, skládal ve skanzenu už například historický tkalcovský dům a ví přesně, co je původní, a co ne. „Pokud jde o zdivo, některé budeme obnovovat v současné podobě, některé ne, protože sem nepatří. Jsou to například trošku nešťastně provedené záchranné práce v uplynulých sto letech.“

Unikátní výmalba

Hrázděnka je téměř bez nábytku. Původní kachlová kamna už od původních majitelů Milan Maršálek odkoupil dřív a jsou ve skanzenu. Teď zachrání i unikátní výmalbu.

„Šablonová výmalba. Krásně a jako první v Čechách ji popsal bývalý ředitel muzea v Českém Dubu Tomáš Edl. A je to vlastně jediné vědecké pojednání, které na toto téma je. Někteří se mu vysmívali, dneska se považuje za základy nové vědy. A třeba v Českém Krumlově už tomu dávají váhu, chodí po měšťanských domech a kopírují tam tyto šablonové výmalby,“ dodává Maršálek.

Hrázděnka se stane unikátním exponátem skanzenu Český svět v Dolní Řasnici. Už teď si v něm návštěvníci mohou prohlédnout tkalcovský dům přestěhovaný z Chrastavy, Stelzigovu kovárnu, kde je muzeum, a obnovenou kapličku Domov.

Hrázděnka ve Frýdlantě | Foto: Ivana Bernáthová

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme