Ve školce v Paskově je letos méně nemocných dětí. Díky speciálnímu nátěru

V mateřské škole v Paskově mají na stropě speciální nátěr. Pomocí fotokatalýzy umí čistit vzduch. Neobvyklý experiment, do kterého se škola zapojila v únoru, už má první výsledky. Ve třídě, kde speciální barvu použili, je méně nemocných dětí. Vyplývá to z průběžné statistiky. S nanonátěry tak mají v Paskově velké plány.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nanonátěr s žlutým tónováním | Foto: Jana Káninská

Ředitelka mateřské školy v Paskově Libuše Klimundová mě vede do třídy s nanonátěrem. Je těsně po obědě, děti spokojeně spí a téměř všechny postýlky jsou zaplněné.

„Každý měsíc počítáme průměry docházky. V únoru to bylo 13,2 z celkového počtu 26 dětí a v březnu už 17,4. Docházka se abnormálně zvedla, a to ještě bylo chřipkové období,“ popisuje.

„Nátěr redukuje organické látky, ať už jsou toxického nebo netoxického charakteru, některé anorganiky, třeba z výfukových plynů, a obecně snižuje úroveň virů a bakterií, takže je to pro děti velice prospěšné,“ vysvětluje vědec Jan Procházka z firmy, která nátěr prováděla.

Přehrát

00:00 / 00:00

V mateřské škole v Paskově natáčela o speciálním nátěru Iva Havlíčková

„Účinné je světlo. Paradox je, že tento efekt není chemického ražení, ale je to, jako když zapnete plotýnku. Na nátěr posvítíte, on se aktivuje a cokoliv organického se ho dotkne, vzdušný kyslík spálí,“ dodává.

Výsledky experimentu bedlivě sledoval komunistický starosta Paskova Petr Baďura. Plánuje, že speciální barvou v Paskově natřou minimálně celou školku. Ještě si ale chtějí nechat její účinnost ověřit nezávislými odborníky zdravotního ústavu.

„Má to smysl pouze tam, kde se pohybují lidé v prostředí více napadnutém viry, takže uvažujeme o zdravotním středisku. Možná bychom nátěr použili i v některých restauračních zařízeních, protože umí nejenom zabíjet viry a bacily, ale také snižovat pachy,“ podotkl.

Nové metody na ničení bakterií zkoušejí například i v městské nemocnici Ostrava. Také tam chtějí pomocí nanotechnologií čistit vzduch, pokud ovšem seženou dost peněz.


Zvětšit mapu

Simona Bartošová, Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme