Ve Skryjích budou mít ve čtvrtek jasno, komu patří tamní škola

Obec Skryje na Rakovnicku se u soudu snaží už čtyři roky dokázat, že jí patří místní škola. Nárok na budovu si totiž kvůli dlouholetému užívání dělá také Magistrát hlavního města Prahy. Spor o vlastnictví by měl dnes rozhodnout Krajský soud v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skryje | Foto: Martin Čerňanský

Zajímavé na celém případu je, že se pražský magistrát začal o školu ve Skryjích zajímat poté, co v ní obec za téměř milion korun vyměnila okna a získala dotaci na vybudování turistické ubytovny.

Magistrát při tom uplatnil zákon o převodu školských zařízení. Místní obyvatelé doufají, že budova z počátku 20. století obci zůstane, za všechny hovoří Jana Elznicová.

Přehrát

00:00 / 00:00

RRž Skryje - spor o školu.mp3

„Hlavní pocit? Takový smutek. Že škola, ve které vyrůstaly generace dětí nejen ze Skryj, by najednou měla změnit vlastníka. Mohla by se dostat i do soukromých rukou. Jsou v ní i moje kořeny, na stavbě se podílel můj dědeček,“ řekla Radiožurnálu Jana Elznicová.

Případ se v průběhu let ještě více zamotal, pražský magistrát totiž do sporu vtáhl Českou republiku, která si začala nárokovat školní pozemky.

I když soudy několikrát rozhodly v neprospěch obce, letos poprvé Skryje spor o pozemky vyhrály. I soudkyně rakovnického soudu Marie Faltýnová přiznala, že tak složitý případ ještě neřešila.

„Jedná se o otázku složitého právního posouzení, k němuž je nezbytná znalost prvorepublikových a rakousko-uherských právních předpisů, které se už několik desítek let nepoužívají, kdy bylo i pro soud složité některé z předpisů dohledat,“ vysvětlila soudkyně.

Stát už se odvolání v případě pozemků vzdal, patří tak definitivně obci. Jak to dopadne se školou bude snad jasnější už ve čtvrtek odpoledne.

Pavel Cyprich, Jana Káninská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme