Ve Starém Jičíně zahraje před půlnoční mší místní dechovka vánoční koledy

Štědrý večer ve Starém Jičíně naplní vánoční melodie. Přímo pod širým nebem je zahraje místní dechová kapela Starojičané. Koledy doprovodí lidi na půlnoční mši, která ve starojičínském kostele svatého Václava začíná ve 22 hodin. Teple se musí obléknout nejen hudebníci, ale i samotné nástroje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dechovka - muzikanti | Foto: Ladislav Bába

„Stop. Nástup musí být jednotný,“ říká na zkoušce Jiří Vojáček. Sedí ve zkušebně úplně vzadu a bedlivě naslouchá, jestli všechny noty sedí.

„Tradice tady vznikla už snad po druhé světové válce. Hrávalo se z oken kostelní věže, vždy Tichá noc. Ale to se hrávalo dvojhlasně, a asi před čtyřmi lety napadlo našeho křídlováka, že bychom to mohli zkusit ve větší obsadě,“ vysvětluje Vojáček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na zkoušce Starojičanů natáčela Jana Jeckelová

A křídlovák, kterého okouzlila stará tradice, se jmenuje David Škařupa. „Lidé stojí kolem, poslouchají, někteří zpívají s námi, občas donesou nějaký kalíšek, tak je to takové veselejší a není tam taková zima,“ popisuje.

Další hudebník Dušan Schwan zrovna opatrně odložil svůj trombón na židli. „Každý hudebník dbá o svůj nástroj. Jednak ho musí vyčistit, promazat, klapky, mašiny, aby to všechno chodilo,“ vyjmenovává.

A speciální péči potřebují také hráči. Nezbytností při hraní pod širým nebem v zimě je teplé oblečení a rukavice s prostřihy na klapky. A zimní převlek je nutný i pro samotné nástroje, jinak by zamrzly.

„Pak se do toho musí foukat nebo jít někde do tepla nebo si do toho nalít trošku slivovice, to také pomáhá,“ radí jeden z hudebníků.

„Sami z toho máme radost, i kdyby tam nikdo nepřišel. Je to ta krásná atmosféra. Už se na to všichni těšíme,“ dodává nejstarší člen kapely, dvaaosmdesátiletý Jindřich Varaja.

Nástroje Starojičanů se zalesknou pod štědrovečerní oblohou zhruba hodinu před půlnoční mší. Hudebníci jen doufají, že jim nezamrznou klapky.


Starý Jičín

Jana Jeckelová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme