Ve Stonavě na Karvinsku chodí děti do školy se speciálními rouškami. Kvůli smogu

Ve Stonavě na Karvinsku mají děti novou školní pomůcku. Kromě učebnic a sešitů si s sebou ráno berou také speciální roušku. Ve chvíli, kdy dvoutisícovou obec zakryje smogová čepice, jim má ulehčit dýchání. Astmatici a alergici si na tvář nasazují dokonce hornický respirátor, který dokáže snížit množství vdechnutých škodlivin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog... | Foto: F. Tichý

„To je na nos, nebo se ten plíšek dá vytvarovat a drží tvar,“ ukazuje redaktorovi Radiožurnálu ředitel obecní školy Zdeněk Lusk jeden z důlních respirátorů, který rozdali dětem.

Dobře ví, že na rozdíl od Japonska nebo Číny nejsou lidé v Česku na podobnou ochranu před smogem zvyklí. Přesto se tato školní pomůcka podle něj víc než hodí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Školáci Ve Stonavě mají nosí smogu speciální roušku. Podrobnosti od redaktora Janalíka.

„Tady u nás člověk s rouškou vypadá trochu jako exot, nicméně je to kvůli zdraví a zdraví je jen jedno. Jde o to, jak to tady zdomácní. Protože nás čeká ještě celá zima a tam těch smogových dnů bude určitě dost,“ vysvětluje.

K nošení respirátorů ale ve stonavské základce žáky nutit nemohou. Ti, kteří souhlasili, se museli často vyrovnat s posměchem spolužáků. Třináctiletý Mirek Růža si z něho dnes už nic nedělá.

„Kluci se mi smáli, tak jsem to sundal. Ale potom jsem s tím chodil normálně. Jednou jsem si to vzal i večer a zkusil jsem, jestli to fakt funguje, a funguje to dost. Líp se s tím dýchá,“ přibližuje.

Také dvanáctiletá Dominika Suchánková má roušku v posledních týdnech pořád po ruce. Doktoři ji za to prý pochválili. „Ptali se mě, jestli mám roušku, odpověděla jsem, že ano. Řekli, že je to velmi dobrá věc a že bych ji měla nosit častěji,“ prozrazuje.

Ne všechny stonavské děti ale můžou respirátory darované těžební firmou OKD využít naplno. Některé do nich musí nejprve dorůst, potvrzuje sedmatřicetiletá paní Gabriela, která přivedla do místní mateřinky čtyřletou dcerku Dominiku:

„Moc to netěsní. Bylo to větší a nesedělo to.“ Tomu, že se novinka ujme, moc nevěří. „Myslím si, že je to zbytečné. Že ten vzduch je všude, doma při otevření okna, kdekoli, kde se pohybujeme,“ dodává.

Vše nasvědčuje tomu, že po čtrnácti dnech smog na Ostravsku opět na čas ustupuje. Hodnoty polétavého prachu ve vzduchu opět poklesly, a tak se stonavské děti mohou znovu pořádně nadechnout i bez roušky.

bre, Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme